Váš šestý smysl a moje prosba

Hezký den!

Víte o tom, že máte ŠESTÝ SMYSL? (A není to intuice.)

Zkusíme ho: Dokážete říct, kde a v jaké poloze máte levý kotník, aniž se na něj podíváte?
A co krk? Víte o něm?
Palec na pravé noze?

Víte o všemožných částech svého těla a i se zavřenýma očima dovedete pocítit, v jaké jsou pozici, kde jsou a jaké v nich máte pocity. Není to přitom díky žádnému ze smyslů – zraku, sluchu, čichu, chuti ani hmatu. Na pociťování těla máme totiž speciální smysl. Informace bere z mnoha nervových zakončení ve šlachách, svalech atd. Seznamte se, jeho jméno je „Propriocepce„.

Propriocepce je povahy nenápadné a skromné. Nekřičí vůbec o pozornost a na rozdíl od zraku a sluchu nás nestraší, jaké by to bylo, kdybychom o ni přišli. A přitom by to bylo hodně podivné a omezující. Oliver Sachs, slavný neurolog, popisuje případ své pacientky, které se právě tohle přihodilo. Ona tím jakoby ztratila své tělo. Necítí ho, pokud se na něj nedívá a nesoustředí se. Ve stoje, když zavře oči, tak se zhroutí na zem. Nedovede nic dělat rukama, aniž by se na ně dívala a udržela pozornost u toho, co dělají. Nevědět o svém těle musí být velmi zvláštní a těžko si to kdo z nás dovede představit.

Tak takový je náš šestý smysl. Pokud to pro Vás je objev nového zákoutí Vašeho těla a Vaší psýchy, jsem ráda.

:::::

Pracuju právě na novém textu a prosím Vás o pomoc. Co nevíte o lidské psychice a vědět byste to chtěl/a? Představte si, že byste měli cosi jako „Základy lidské psychiky“ coby povinnou četbu. Aby Vás bavila a k něčemu Vám byla, co byste se v ní rád/a nalezl/a za informace? Jaké otázky si kladete v souvislosti s vlastní psychikou? Nemám teď na mysli otázky na to, jak řešit určité své složité situace apod.; jde o to, jak psychika (vnímání, myšlení, paměť, emoce atd.) funguje.

Pokud Vás k tomuto tématu napadají nějaké otázky, napište mi je prosím v odpovědi na tento mail. > Aktuální poznámka: Díky za ty dvě stovky mailů! Mnohé otázky byly velmi inspirativní a v dobrém smyslu provokativní. Co šlo, to jsem do textu zapracovala a knížka je už napsaná.

Těším se na inspiraci od Vás! A ať se v červenci máte šťastně a uvolněně a nejbližší přípitek věnujte „Pripriocepci“ – „Ať slouží“:)

Michaela Peterková

_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz


www.psychotesty.psyx.cz – online psychologické testy – osobnost, duševní poruchy, paměť, emoční inteligence aj.

www.zlutasova.czonline programy pro duševní pohodu a zdravou sebedůvěru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *