Ve vztahu jste vždy minimálně čtyři

Psychologický zpravodaj z 10/2022

Ahoj psycho-kamarádi,

nedodržování předsevzetí, panikaření, vášnivé hádky, spásání tun buráků a zmrzliny, … to všechno pácháme, přestože (někdy) vůbec nechceme. Vysvětlení? Jezdec a slon, rozum a emoce. Jako bychom v hlavě měli rozumného, ale slabého jezdce, který sedí za krkem obrovského, silného, emočního slona, a snaží se ho řídit, leč se svými kily nemá proti těm několika tunám šanci.

Jezdec je cílevědomý a umí si kvůli dobré budoucnosti leccos odepřít (Nebudu se přejídat, abych nebyl podstatný; Jdu pracovat, abych ze sebe měl dobrý pocit a získával zkušenosti; Vydržím mlčet, až mě zas bude strýc Bořivoj provokovat).

To slona zajímá pohoda tady a teď, je líný, umí strach a vztek a budoucnost je mu ukradená (Teď mám děsnou chuť na buráky, tak si je dám; Pracovat budu jindy, teď se mi nechce; Bořivoj mě štve, uáááááá, na něj!).

Přetahovanou jezdce a slona zřetelně vidíme u prokrastinace (jezdec: Měli bychom pracovat; slon: Až jindy) nebo sebeovládání (jezdec: Dneska už žádné buráky; slon nic neříká a za chvíli si pro ně jde).

Tuhle přetahovanou vidíme taky ve vztazích.

Pár příkladů: Achiles přijde odpoledne domů z pole role, znaven a hladov, a hned za dveřmi utrpí jeden z nejvážnějších úrazů, které se mohou doma přihodit: šlápne na zlovolnou kostičku lega, která se mu bolestivě obtiskne pod prsty. Spustí na majitele kostičky, svého malého Arnolda, vyčte mu postupně všechno za poslední rok a zakáže zábavy na deset let dopředu.

Za přehnanou reakci může slon, který se vytrhl jezdci. Jezdec toho má už za celý dost. Stačilo, že musel slona krotit v práci, kde ho to už dlouho hněte. Vyčerpal se a večer už jen bezmocně sleduje, jak slon řádí. V Arnoldovi je v tu chvíli jezdec, který nechápe, proč tolik rozruchu kvůli jedné kostičce, a slon, který je vystrašený a zbytek večera se bojí přijít tátovu slonovi na oči.

Nebo se dohodne Alena s Amélií, že aby se více hýbaly, budou se do práce namísto autem dopravovat na vlastních končetinách. Amélie se vždycky staví u Aleny a půjdou spolu. První tři dny krásná euforie, jak jim to hezky jde, další dva docela dobrý, po víkendu ale Amélie přijede autem s tím, že výjimka, že nestíhala, další den zas autem, že počasí, ve středu zas nestíhala a tak dále. Alena si řekne, že ona ale bude pěšky chodit dál, … jenže od dalšího týdne už zas jezdí s Amélií autem, jak to bývalo dřív.

Jezdkyně obou kamarádek chtěly chodit pěšky a přesvědčily o tom, jak to bude nádherný, svěží, zdravý a levný, i své slonice. Na chvilku. Po prvním týdnu se projevila pohodlnost Améliiny slonice a během dalšího týdne s sebou strhla i Aleninu slonici. (Tohle je obecné riziko například tandemového odvykání kouření, držení diet a podobných ušlechtilých záměrů.)

Nebo Andrea a Alan, kteří spolu půl roku chodí a za týden už nebudou: Andrea je živel, mluví nahlas a rychle a někdy dřív, než myslí, vášnivě ráda dělá spoustu věcí, snadno se nadchne pro různé nápady, z nichž některé končí ne zrovna výtečně. Alan stojí oběma nohama na zemi a nechápe, že si Andrea dobře nerozmyslí, co bude dělat a říkat. Jejích spontánních nápadů se neúčastní, protože má rád věci naplánované a střízlivé. Rád potom používá slova „Já jsem ti to říkal.“

Alan má slabého slona a silného jezdce. Andrea má naopak silnou slonici. Ta si s Alanovým slonem moc legrace neužije, a tak jde o prales dál.

Partneři, kamarádky, táta a syn. Když jste s někým místnosti, nejste tam jen vy dva. Jsou tam dva jezdci na dvou slonech. Dvě představy o tom, co je rozumné, a dvě silné, emočně nabité jednotky. Proto nefungují časté rady typu „Rozumně se domluvte“ nebo „Nesmíš se nechat vytočit“. Ty počítají jen s rozumem, s jezdcem. Jenže v jakékoli napínavější situaci vždycky zvítězí slon.

O vztazích bude nový webinář. Více Vám napíšu příští týden.

Pokud je tohle téma pro Vás aktuální, vzpomeňte si občas na svého jezdce a slona a sledujte jejich roli ve vztazích. Možná díky tomu lépe pochopíte ty druhé. Možná budete schopní něco změnit. Třeba by pomohlo, aby příliš chytrý jezdec občas mlčel a nechal víc prostoru vášnivému a empatickému slonovi, nebo naopak aby nevychovaný slon víc poslouchal rozumného jezdce.

Pořádnou jízdu říjnem Vám přeje

Michaela Peterková
_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Chcete se o sobě dozvědět víc?

👫Online test partnerského vztahu – předpoklady pro vztah, aktuální problémy a stav vztahu

😉EQ test – jak to umíte s emocemi?

💜Sociální test osobnosti – otestujte své vlastnosti, které jsou potřeba pro dobré vztahy s kýmkoli

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *