Vztah k sobě – těžká věc

Psychologický zpravodaj z 11/2021

Ahoj psycho-kamarádi,

máte se rádi? nabízí se rým k tématu. Aby měl člověk sám sebe rád tak akorát, to není úplně automatické. 55% lidí se podle výzkumů moc nemusí, 7% trpí nadměrnou sebeláskou a jen třetina to má se sebou v pohodě.

Jak se pozná, že má člověk ve vztahu k sobě cosi v nepořádku?

Napoví dlouhodobá nespokojenost, nízká sebedůvěra a potíže ve vztazích. Nebo konkrétněji:

Podceňování se

To je moc těžký. – To by mi asi nešlo. – Určitě to zkazím. – Co když to nezvládnu?

Člověk zažívá silný strach ze selhání, nevěří svým schopnostem a složitějším situacím se raději vyhne nebo v nich prožívá velkou úzkost. Všeho se děsí už dopředu, a pokud se mu něco povede, odpálkuje to jako náhodu nebo štěstí a příště se děsí zas. Nevýhody – v životě je spousta zbytečné úzkosti a člověk zůstává za svými možnostmi.

Perfekcionismus

Počítá se jen dokonale odvedená práce, něco mimořádného. Obyčejné a normální výkony nejsou dost dobré. Za ty skvělé bych ale rád/a nějaké ocenění. I když těch skvělých bohužel předvádím dost málo, pořád by to mohlo být lepší.

Je to na první pohled paradox, že perfekcionismus vyrůstá z nízké sebedůvěry a chabého vztahu k sobě. Perfekcionista je totiž ochotný mít se rád pouze tehdy, pokud předvádí super výkon. Normální mu nestačí – přesvědčil se, že ten k dobrému pocitu ze sebe nevede a mylně si usmyslel, že když bude dokonalý, objeví se sebedůvěra a zdravá sebeláska. Neobjeví. Je to namáhavé hledání s trpkým koncem. Snaha zasloužit si sebelásku dokonalým výkonem je marná.

Přehnané porovnávání s druhými

Podívej na sousedku, kolik k ní chodí návštěv. Sem nikdo. Z bývalé třídy ale asi vydělávám nejvíc, bylo to vidět teď na srazu, kdo tam čím přijel. Minule mě naštval Béďa, že mě porazil v tenisu, ale zahýbá mu manželka, takže k čemu mu to je, viď?

Porovnávání je fajn, když je motivující a zdravé. Fajn přestává být, kde nastupuje závist, nepřejícnost a pocit vlastní bezvýznamnosti. Kořeny jsou opět ve špatném vztahu k sobě, který si člověk (opět marně) snaží kompenzovat tím, že bude lepší než ostatní. Tím se zas dostává do pasti:

Musím mít tělo jako misska, hlavu jako Einstein, ostrovtip jako Oscar Wilde, invenci jako Elon Musk a důstojnost jako britská královna.

Prostě nikdy to nebude dost dobré. Vždycky bude někdo lepší.

Nadměrná citlivost na kritiku

O tom byl minulý Zpravodaj. Kritika znamená oslovení nějaké nedokonalosti. To je ale pro člověka s chabým vztahem k sobě citlivá záležitost, bolavé živé místo, které se kritikou, byť dobře míněnou a konstruktivní, podráždí a dlouho se pak hojí.

Vytahování se

To JÁ jsem tam vylezl i s těžkým foťákem a rozervanou botou! – Tyhle problémy nechám jednodušším lidem. – Ať si ten tvůj přítel říká, co chce, já vím, děvenko, svoje, hohoho.

Že by člověk, který se chlubí, trpěl slabou sebeúctou? Není to spíš naopak? No, ale proč by měl člověk se zdravou sebeúctu potřebu se vytahovat a vystavovat svoje já v zářivém okázalém světle? Vytahování je v tomto stejné jako podceňování – člověk se strašně chce cítit uvnitř sebe respektovaný a myslí si, že k tomu pomůže být první, nejstatečnější, nejchytřejší atd. Jenže opět, nepomůže.

Vidíme tady několik nešťastných strategií, které se vlastně všechny točí kolem (ne)dokonalosti, výkonu a porovnávání se s druhými. Vyvinuly se jako obrana slabého pocitu vlastní hodnoty, resp. jako pokus si tento pocit vylepšit. To se ale nikdy nestane. Na skutečně dobrý a zdravý vztah k sobě se musí jinak.

Týká se Vás toto téma? Pokud ano, vítejte v těch 2/3 lidstva! A blahopřeju, že si to uvědomujete a přiznáte a třeba s tím i chcete něco dělat.

Právě pro Vás by se mohl hodit kurz ZDRAVÝ VZTAH K SOBĚ, kde probereme, odkud pochází nedostatečná sebeúcta, vše si vysvětlíme a ukážeme si, kudy z toho ven. Kurz probíhá online a trvá šest týdnů, aby byl čas všechno pochopit a v klidu zažít. Obsahuje živé webináře, videa (ze všeho bude záznam), pracovní listy a další prvky – pro podrobnosti o kurzu klikněte prosím sem.

Jestli je tohle téma pro Vás nebo pro někoho z Vašeho okolí, neváhejte – začínáme už pozítří!

Těším se na Vás,

Michaela Peterková
_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *