Zase se mi to NEPOVEDLO!

„Jak na mě všichni křičeli a koukali, rozklepala jsem se, nevěděla, co mám říct nebo udělat, a ten člověk zemřel.“

Vzpomínám na tuhle klientku a její první den záchranářského výcviku. Stres ji tehdy paralyzoval. Předtím perfektně věděla, co v takové situaci dělat, ale v těch náročných podmínkách se to kamsi ztratilo. Následná smrt pacienta byla naštěstí taky jen „tréninková“.

Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie 😉

Známe asi všichni, jak těžké je ustát okolní zmatek. Jak těžké je zachovat chladnou hlavu, když máte v devět schůzku typu „Být či nebýt“ s jakousi Ukrutnou Kobrou, je devět a vy pořád marně hledáte místo na zaparkování. Když na vás někdo s loupeživými úmysly a zjevnou fyzickou převahou bafne a vy namísto útěku, odhození peněženky, pořádného řevu nebo libovolné kombinace uvedeného ztuhnete jak Lottova žena.

V náročných situacích fungujeme zcela jinak než v dobách klidu a míru – v těch je všechno jasné a víme přesně, jak vydržet tohle, udělat tamto, zorganizovat něco. Ve velkém stresu ale organismus přepíná do nouzového režimu a vše podřizuje útoku nebo útěku (kdo má hmyzí předky, ten má ještě na výběr reakci mrtvého brouka). V nouzovém režimu se mj. vyřadí vyšší mozkové funkce a vše se řídí z vývojově starých, emočních podkorových center.

Zmíněná klientka dnes už ale ve velmi stresujících podmínkách funguje bezvadně. 👍 Čím to je?

Určitě ne tím, že by u ní zmizela stresová reakce. Té se zbavit nejde (i když je jasné, že po letech praxe bude o něco slabší. Ale bude pořád.) Stresory jsou tedy pořád stejné, ona funguje … protože má už dobře nacvičené, co v té které situaci dělat. Nemusí o tom přemýšlet, prostě to udělá, nebo se to spíš „samo stane“. Zvyky, tedy akce, které pořádně natrénujeme, jsou návody na jednání, které se přesunou do podkorových center, a tam si pro ně v těžkých chvílích naše psychika sáhne.

Ve stresu prostě zvládneme jen to, co máme dobře nacvičené.

Záměrně s tím pracují piloti, hasiči, vojáci a podobné profese. A pak taky lidi, kteří prošli terapií úzkostných poruch – i ti se naučili zvládat stres a úzkost kromě jiného pomocí opakovaného nacvičování obtížných situací (mluvení před lidmi, cestování, strach z výšek apod.).

Pokud zažíváte situace, v nichž kvůli stresu nepodáte výkon, se kterým byste byli spokojeni, zvažte inspirovat se u pilotů a fobiků. Přírodu a své tělo „neukecáme“, aby fungovalo jinak, než podle svých vlastních pravidel. Naštěstí jsou způsoby, jak v rámci těch pravidel žít, a to dokonce i s dobrým pocitem 😊

Když budete chtít, ještě více se o stresu dozvíte v online přednášce STRES A JAK HO ZVLÁDAT

 

Krásný den,

Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková

Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Psychologický zpravodaj z dubna 2023

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *