Nanukový dort

Český nanukáč lepší než německý. Sáňky v létě …

Jsme prý popelnice Evropy, velcí výrobci potravin dělají kvalitní výrobky pro Němce, Rakušany, Francouze a jim podobné, zatímco k nám vozí podřadná jídla, která by doma nedali ani toulavým kočkám. Poslední dTest ovšem ukazuje, že občas už by mohli Němci závidět nám.

Pracovníci dTestu se tentokrát pustili do čokoládových nanukových dortů, které nakoupili v různých obchodech po ČR. Pro jeden se vypravili i do německého Kauflandu, aby ho mohli porovnat s tím nakoupeným tady. Krabice stejná – a co obsah? Budou v tom českém podřadné tuky, méně čokolády, samá voda? Samá voda, skutečně, aspoň pokud jde o tip na neblahý výsledek. Německý nanukáč skončil až šest míst za svým českým bratrem; obsahoval totiž méně kvalitní čokoládu a méně mléčného tuku.

Není to poprvé. Podobně to dopadlo s testem paštik uveřejněném v pořadu A dost! Paštika prodávaná v ČR předběhla, i když jen o prsa, stejně balenou kolegyni určenou pro německé spotřebitele. Srovnání Nutell vyráběné v různých fabrikách pro český, polský, slovinský, italský, německý a rakouský trh ukázalo, že se tyto jednotlivé sladké tahací hmoty od sebe prakticky neliší. Zelený čaj Teekane obsahoval víc kofeinu (byl tedy „silnější“) a capuccino Jacobs víc kávy v baleních prodávaných v ČR než v Německu.

Pořád je ovšem co dohánět; není například pěkné, že prací prášek Persil prodávaný tady má o 20% méně účinné látky, než ten zakoupený v Německu. Případy zmíněné výše ale snad naznačují, že časy se mění. Tak ještě, aby to vydrželo. Je také možné, že když přesvědčíme německé a jiné západní koncerny o své vyspělosti a kulturnosti, respektive přestaneme prostřednictvím některých představitelů státu i osob z řad obecného lidu dávat na odiv nekulturnost, tak výrobcům dojde, že už nežijeme ve větvích stromů a že si kvalitu zasloužíme. A pak to půjde samo.

Michaela Peterková, 10.07.2017

www.michaelapeterkova.cz

www.psyx.cz

Zdroje:
dTest 7/2017
dTest /10/2016
https://www.stream.cz/adost/10008820-pastiky?nahled=ac76bdb
https://zpravy.aktualne.cz/finance/nakupovani/z-21-potravin-prodavanych-v-eu-byly-pres-podobny-obal-shodne/r~6503af3a664011e79de10025900fea04/