Každá HÁDKA má svůj (skrytý) ÚČEL 😡

Saunová hádka o Irák málem skončila rozvodem:
Irák nemá moře.
Má.
Nemá, ti říkám. 😡
Prostě má!  😡😡
Ne!!! 😡😡😡

Ve skutečnosti to trvalo mnohem déle, slovník byl výživnější a adrenalin vařil krev víc než saunová kamna. A že se do sauny obvykle nenosí mobil, nebylo možné se přesvědčit, kdo má pravdu. Což mnohdy nejde ani s mobilem – třeba jestli se AB zajímá o děti ministrů z humanitárních důvodů nebo jestli je tenhle vtip vtipný:


(Jak opravdu začala evoluce: Neodcházej, když s tebou mluvím!
Zdroj – facebook)

Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,

Na včerejším webináři v rámci online kurzu 📺 HLUBOKÉ PŘÍČINY MEZILIDSKÝCH KONFLIKTŮ (do kterého jde pořád ještě naskočit a kouknout ze záznamu) jsme probrali zákoutí osobnosti, která mají hádací potenciál. Těmi zákoutími disponujeme všichni, a pokud se nechceme dostávat do zbytečných a pitomých sporů, potřebujeme se trochu znát, abychom věděli, co děláme.

Většinou říkáme, že chceme žít v pohodě a že zbytečné hádky jsou ztráta času. A přece se do hovorů s kyselým koncem zaplétáme. Nebo si myslíme, že nás do nich někdo vtáhl.

Ale žádná „oběť hádky“ neexistuje. Hádka je podnik s nejméně dvěma vlastníky – a oba z toho mají nějaký zisk.

Co můžeme získat z hádky:

👍 Posunout se v řešení nebo poznání – to je např. hlasitá a klidně i hodně drsná debata o tom, jak postavit dialog ve filmu nebo s jakou rezervou se vypravit na letiště.

👍 Zamezit nespravedlnosti – když uvidím, jak někdo ubližuje slabšímu, můžu do situace vstoupit a pomocí konfliktu zabránit, aby pokračovala.

To jsou ušlechtilé cíle (a je ještě nejméně jeden, který nebyl zmíněn).

A pak ty méně ušlechtilé:

😡 Vylít si vlastní frustraci – moje vnitřní naštvanost (mindrák, neschopnost sdělit své potřeby, pocit bezmoci, pocit nesmyslnosti) se odreaguje venku. Obviním někoho, seřvu, prudím.

😡 Upevnit svou moc

😡 Strávit čas – ať tomu věříme, nebo ne, mnoho hádek, jako ta o Irák, probíhá podle nevědomých scénářů. Je to dobře vyzkoušený (opakovaný) způsob, jak zažít adrenalin, případně si upevnit moc nebo získat sebelítost (viz dále).

😡 Udělat ze sebe oběť – být obětí je ve finále příjemné, protože mám na koho hodit své problémy a ještě nemusím nic dělat (protože za to nemůžu). Je to nevědomá záležitost, které si všimnou všichni kolem, ale sám člověk obvykle ne. Hádka pak probíhá mezi rolemi Oběť – Padouch.

Z každé hádky si všechny strany odnesou svou „odměnu“ – proto se do konfliktů taky opakovaně pouští. U těch kyselých odměn je těžké a bolavé si to připustit, že v tom taky jedu.

Jak na to a jak se vyznat v konfliktech (je to překvapivě snadné), jak deeskalovat situaci, o prevenci konfliktů a jak vychovat nehádavé děti, o tom si řekneme v kurzu HLUBOKÉ PŘÍČINY MEZILIDSKÝCH KONFLIKTŮ – druhý živý webinář se vysílá příští týden, srdečně Vás zvu!

Pokud nejste přihlášení a chcete to změnit, cesta vede tudy

Krásný víkend,
💚 Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy

newsletter z 3/24

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *