Proč je v dubnu nejvíc sebevražd? ⚰

Hurá, jaro – sluníčko, ptáčkové, dlouho vidět, teplíčko, kytičky, to je krásný! 😊🌷🐞 …No, jak pro koho.

Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,

dnes prozkoumáme, proč není jaro univerzální životabudič a proč má na určité lidi efekt přesně opačný.

Duben je dlouhodobě měsíc s nejvyšší sebevražedností – život si vezme o pětinu lidí nad celoroční průměr a dokonce o 40% víc než v prosinci.

Čím je duben tak smrtonosný? Tady jsou tři možná vysvětlení:

Jarní počasí může člověka odpálit do mánie 💥 (příliš nadnesené nálady se spoustou energie) a ta je někdy spjatá se sebedestruktivním jednáním.

Jedna hypotéza viní 🤧 alergie – ty úporné startují zrovna teď, a když se utrpení, které při nich člověk zažívá, sečte s předcházející depresí, může to být ta poslední kapka.

A deprese ještě jednou: Přes temné zimní měsíce jsme v útlumu plus minus všichni, ale jak vysvitne sluníčko a dny se prodlouží, lidi ožijí a vytáhnou kola, rýče i úsměvy. Ne ovšem všichni; člověk trpící depresí 😞 je na tom pořád bídně a v porovnání s veselými lidmi teď relativně ještě hůř. Všichni mu utečou do radostného jara a on je na ten svůj srab úplně sám.

Klasická zásada – člověka, který fakt trpí depresí, nerozesmíváme ani mu neříkáme, že by se měl vzchopit. Kdyby mohl, už to dávno udělal. Kvůli takovýmto radám, byť jistě dobře míněným, si bude ke všemu připadat neschopný 💀

Depresivní člověk si zaslouží úplně stejné ohledy a empatii 💙 jako někdo s amputovanou nohou, rakovinou nebo roztroušenou sklerózou. Je to nemoc (skutečně „ne-moc“) jako každá jiná.

Pokud sami bojujete s vnitřní temnotou nebo máte někoho takového poblíž, tak spoustu informací najdete na tomto webu o depresi. Je tam i bezplatný orientační test.

Přeju Vám spoustu malých radostí každý den!

💚 Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková

Psychologické weby, testy, programy

A co ještě? Můžete zkusit
💡 Online test duševního zdraví MENFIT – test, který se zajímá jak o základní kategorie duševních poruch (neurózy-úzkostné poruchy, deprese, schizofrenie), tak o stresové zátěže různého původu a snaží se odhalit jejich podklady

newsletter z 04/2024

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *