Proč vznikají HÁDKY O H…💩?

Proč vedeme zbytečné hádky? Protože ego, nestrávené křivdy, nenaplněné potřeby a hlavně PROBLÉMY SE SEBOU (což je ostatně i to ego, křivdy a potřeby). Říká se, že za všechno můžou obě strany (manželka a tchýně), ale u hádek o h…💩 si za to zodpovídá 100% každý sám.

Konflikty do hloubky rozebereme na webináři už tento čtvrtek – bude 💥 první živé vysílání minikurzu HLUBOKÉ PŘÍČINY MEZILIDSKÝCH KONFLIKTŮ. Dva webináře 📺📺, písemné materiály 📃 a možnost se ptát 👫

Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,

dáme si dnes lekci patologie zbytečné hádky.

Vyprávěl mi jeden klient, jak s dětmi dopadl na plánované návštěvě u tchána. Přijeli tam a tchán popíjel se sousedem pivo; v případě souseda s pitomým výrazem na svěšené hlavě evidentně ne první. Klient vzal otce své vyvolené stranou a říká mu:

🙎‍♂️ Půjde Standa domů? Přece jenom, děti jsou ještě malý a nemusí vidět všechno…
👴 Tobě nejsou dobrý moji kamarádi?
🙎‍♂️ Nevadí mi, když nejsou pod obraz.
👴 Pod obraz… Tobě by někdy neškodilo se trochu uvolnit.
🙎‍♂️ Přísně: Tak půjde, nebo ne? 😡
👴 Tady jsem doma já a ty mi nemáš co rozkazovat. 😡
🙎‍♂️ Vidím, jak moc ti záleží na vnoučatech. 😡
👴 Co si to dovoluješ? 😡

 

První věta v pohodě, ale pak už 😡 grrr: Od druhé věty spolu nemluví dva dospělí, ale mluví autorita 👉 na podřízeného – jako když rotvajler štěká na poštolčí mládě. Tchán vystartoval a zeť ho v tom nenechal.

Oba z autoritativní roviny osobnosti oslovují podřízenou rovinu v druhém. A to bez výjimky vždycky končí 😡 pitomým konfliktem, který nic neřeší, zato poškodí vztahy a chutná jako kyselé pivo. (Ačkoli jeden nebo oba mohou mít pocit vítězství. Akorát že o vítězství v dobrých vztazích můžeme uvažovat jen tehdy, kdy se dobře cítí oba.)

Všichni máme tři roviny osobnosti, ze kterých můžeme mluvit: Dospělou, kdy je to všechno věcné a případný spor není osobní, pak tu autoritativní, jakoby rodičovskou, kdy se cítíme důležitě, a nakonec dětskou, v níž jsme slabí a podřízení.

💡 Projeďte si své zbytečné hádky a určitě v nich najdete komunikaci mezi autoritativní a dětskou rovinou.

⚔️ Proč nikdy nepřijdeš včas? (autorita > dítě)
⚔️ No hlavně když ty děláš všechno nejlíp. (autorita > dítě)

❌ Prosím tě, vždyť je to jenom tenis, co se hned urážíš? (autorita > dítě)
❌ Já se neurážím, ale s tebou není k vydržení. (autorita > dítě)

Hodně vyhrocená, bolavá a nepříjemná může být i komunikace, v níž jeden útočí (autorita > dítě) a druhý se brání (dítě > autorita):

👉 Proč nepřijdeš nikdy včas? (autorita > dítě)
🤷‍♂️ Ale přece není zas o tolik pozdě. (dítě > autorita)
👉 Máš dodržovat slovo. (autorita > dítě)
🤷‍♂️ Promiň. (dítě > autorita)
👉 To už není nic platný. (autorita > dítě)

Sice nedošlo k hádce, ale rotvajler si chudáka poštolku pěkně vychutnal.

Jakmile je odstavena věcná, „dospělá“ rovina a začnou si mezi sebou pinkat autority a podřízení, nic hezkého z toho nevyjde. To je 💡 princip všech problémů v komunikaci. A typický znak? 💡 Ve skutečnosti nejde o to, o čem se mluví – opravdové téma leží hlouběji: u pozdního příchodu je to lítost, že druhý na mě kašle. Když spolu kolegové z práce hrají tenis, mohou bublat frustrace z minula, třeba že jeden šel na vyšší místo a druhý mu to sice trochu přeje, ale trochu si i myslí, že kolega na to, na rozdíl od něj, úplně nemá. V posledním případě ten útočící dlouhodobě necítí dostatek respektu lidí vůči své osobě a takhle to vylézá ven.

Zajímá Vás víc? V kurzu💡 HLUBOKÉ PŘÍČINY MEZILIDSKÝCH KONFLIKTŮ si všechno podrobně vysvětlíme a ukážeme si, jak nechodit a nenechat se chytit do zrádné komunikace „autorita <> dítě“. Když pochopíme, jak naše osobnost funguje, pochopíme i myšlenky a věty, které se v ní líhnou – a pochopíme je u sebe i druhých lidí. Což je nutný krok ke zdravé komunikaci (do níž patří i zdravě vedené konflikty) a hezkým vztahům 💙 doma, v práci i na tenise.

První živý webinář 📺 se vysílá už tento čtvrtek 💥 – ráda se na něm s Vámi virtuálně setkám!

Pěkné jarní pučení,
💚 Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy

newsletter z 3/24

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *