Čím platíme za RYCHLOST: Je stres horší než POVRCHNOST?

Efektivita, pocit akce a výkonnosti, hodně podnětů, víc se toho stihne – to jsou benefity rychlosti.

Jak už to chodí, nejsou zadarmo; platí se za ně stresem a povrchností.

Stres, navzdory své pověsti, není špatný. (Tedy ne jenom špatný.) Připravuje na akci, dodává energii a zvyšuje soustředění. Mnohdy to je docela příjemný prožitek. Samozřejmě taky není zadarmo, zejména když ho používáme moc často a v situacích, které ho nepotřebují, ale … není to jen „bad guy“.

Zato povrchnost, která oproti stresu vypadá nevinně, ta už je podle mě horší. Stres se nakonec vydýchá a rozpustí, ale co člověku uteklo, myslím tím hloubku prožitků, už nedožene.

Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,

jaký je Váš vztah k rychlosti, resp. pomalosti? 🐌🏎️

Je jasné, že každý má svou rychlostní niku, ve které se cítí přirozeně; odborně se tomu říká psychomotorické tempo a je to vlastnost nervové soustavy, kterou nezbývá než respektovat.

Já jsem tu dnes jako proponent pomalosti – ač sama s vnitřním motorkem nastaveným na spíše vyšší otáčky. Ale aspoň mám vlastní zkušenost, že to jde – že nemusím 24/7 lítat v křeččím kole a že je i s touto výbavou možné zpomalit (někdy, ne navždy😉). Nebo možná převést rychlost na intenzitu – jíst pomalu a vědomě si jídlo vychutnat; při chůzi (tu teda pomalou neumím) vnímat vůně, vítr, terén pod nohama; přečíst si knížku, která za to stojí, dvakrát. Všechno je pak šťavnatější … a vůbec nemám pocit, že by mi mezitím něco uteklo. Asi spíš naopak – v myšlenkách se člověk spíš vrací k těm intenzivním momentům, než k povrchním, protože ty druhé neprožije, ty se jen stanou.

Když si vezmete tvořivost, soustředění, osobní růst, duševní zdraví a vztahy, … samé krásné věci 💚. Jak těmhle pomáhá rychlost a jak pomalost?

Zpomalit je super, ale rozhodně to není něco, co může každý snadno udělat. Je to asi i mnohem těžší, než zrychlit. Takže pokud do toho půjdete a ono to bude vzdorovat, je to normální 😉

Jestli by Vám přišla vhod nějaká pomůcka, tady jsou videa, která by mohla zafungovat:

💚 Norská voda bez hudby 🎵
💚 Norská voda s hudbou 💧

🧡 Studie ohně s hudbou 🎵

🐐 Kůzlátka bez hudby 🐝
🐐 Kůzlátka s hudbou🎵

A taky se můžete otestovat 💡 MENFITem, což je test duševního zdraví, který zkoumá jak základní psychické poruchy, tak stresovou zátěž a její původ.

Intenzivní, krásné dny Vám přeje💚

Michaela Peterková

_________________________

PhDr. Michaela Peterková

Psychologické weby, testy, programy

💡 MENFITonline test duševního zdraví s okamžitými výsledky

newsletter ze srpna 2023

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *