Osobnost typu A škodí zdraví – svému i ostatních 💀

☠️ Nestíhám, nemám čas, sorry.

☠️ Jo, ano, jasně. …Tak už se vymáčkni, proboha. (Myšlenky, když někdo jiný mluví.)

☠️ Je mnohem efektivnější, když mám návštěvu, u toho udělat nějakou práci, než s nima jen tak sedět.

☠️ Tolik se s tím nes…dělej, hlavně ať je to už hotový!

Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,

nedávno jsem narazila na výraz „spěchavá nemoc„, krásné označení už méně krásného jevu, který stojí za mnoha infarkty a taky za vyhořením a nežitím. V Psychologickém zpravodaji jsem o něm už psala, ale je to pět let, takže menší opáčko určitě neškodí a doplní nám seriál o rychlosti a pomalosti. (Předchozí Zpravodaje najdete na michaelapeterkova.cz)

Meyer Friedman byl kardiolog, chodili k němu lidi s opotřebovaným srdcem nebo přicpanými cévami. Když takhle jednou po odchodu posledního pacienta procházel Friedman prázdnou čekárnou, všiml si jedné věci. Už ji tedy viděl mockrát předtím, ale teď ho konečně zaujala: Ošoupaná křesla. Přesněji hodně zvláštně ošoupaná křesla – ne uprostřed, jak by se dalo očekávat, tam to bylo v pohodě. Látka byla sedřená vepředu – sedák i područky byly vyholené tam, kde začínaly.

Jak to? Proč mi tady lidé sedí na krajíčku?, lámal si dr. Friedman hlavu. A pak se mu to spojilo s problémy jeho pacientů: Na kraji sedí ten, kdo je nervní, kdo spěchá, kdo neustále touží vystartovat – takový člověk se v pohodě neopře (to by pak odíral sedák uprostřed). A tihle čekači na výstřel ze startovní pistole, to jsou přesně lidé s chorobami srdce, nebo aspoň velká část z nich:

🏎 Netrpěliví, spěchající, s odporem k nicnedělání a čekání a s neodbytným pocitem, že když věci pořádně neodsýpají, tak něco není v pořádku.

Meyer Friedman dal tomuto souboru vlastností název Osobnost typu A. Jejich heslem je efektivita a výkon, projevem je spěch, netrpělivost, neschopnost odpočívat, špatné zvládání frustrace a více či méně nepřátelské ladění vůči ostatním.

A právě to poslední, co se také nazývá hostilita, se při pozdějších výzkumech ukázalo jako nejmocnější faktor rozežírající lidská srdce 💔

Proč by měl být efektivní člověk automaticky nepřátelský? No, protože i kdyby to byl založením lidumil, tak ho ostatní lidi prostě zdržují. Na jeho poměry mluví pomalu, zdržují ho zbytečnostmi, pletou se mu do cesty a nedají se vždy popohnat, vyhnat nebo předejít 😡

A jak áčko pořád spěchá, nemá kdy navázat pěkné vztahy, které ho pak podrží, když potřebuje. A tak jede smyčka – zdržuješ, štveš mě, jdi mi z cesty, a ani mi nepomůžeš, i když podívej, jak já dřu, abychom se měli dobře.

Jestli chcete, otestujte si svou úroveň ne/přátelskosti online testem PESO.

No, posledně jsme si říkali, že i stres má svoje benefity. Zrovna tak je má důraz na efektivitu. Člověk toho hromadu stihne, může se to překlopit i v pěkné peníze a takový životní styl nikomu neumožní přemýšlet nad smyslem a smrtí a podobnými těžkými záležitostmi, takže úplná prohra to asi taky není.

V každém případě platí to, co skoro všude jinde: Každý máme na výběr. Každý svého sedřeného srdce strůjcem.

Zpomalit jde – i když je to těžké, podle mě těžší, než pro pomalého člověka zrychlit. No ale hlavní, že to jde.

A jestli jste klidné béčko a myslíte ti tím pádem, že jste v suchu, tak bacha – áčka neničí jen sebe. Jejich frustrace, hostilita a nervozita mohou poškodit i vaše srdce. My lidi jsme až rizikově empatičtí 😉

Užívejte si srpen jako z osmdesátek 🌧️☃️ (totiž přesně takové počasí, jako je teď, mě vrací do vzpomínek na dětství) a mějte se hezky 💚

Michaela Peterková

_________________________

PhDr. Michaela Peterková

Psychologické weby, testy, programy

PESOonline test vlastností důležitých pro vztahy, okamžité a podrobné vyhodnocení

newsletter ze srpna 2023

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *