Co je „Časová bída“?

Psychologický zpravodaj z června 2022

Ahoj psycho-kamarádi,

trpíte časovou bídou?

Pojď ven. – Ráda bych, ale nemám čas.
Seď ještě, chtěla bych ti něco říct. – Promiň, příště, nestíhám.
Dojez to v klidu. – Musím už běžet.
Jak žiješ? – Mám strašně málo času na to, abych ti řekla, jak málo mám času.

Moc věcí k dělání a málo času na ně – subjektivní pocit spousty lidí, kteří žijí v tzv. časové chudobě nebo bídě. Jaké má časová bída důsledky? Že by pocit štěstí, vysoká produktivita, intenzivní propojení s ostatními lidmi a skvělé zdraví?

Hmm…

Zastavme se dnes u toho propojení: My lidi jsme už takoví propojovací, ostatně Mark Zuckerberg má díky této naší tendenci na rohlíky. Můžeme se spojovat s jinými lidmi skrz těla, příběhy, společnou snahu nebo společnou zábavu, ale můžeme se propojovat klidně i s jídlem, když si ho umíme VYCHUTNAT, nebo s vodou ve sprše, opět když si sprchování umíme vychutnat.

A tady se pak bere spokojenost, intenzita a lepší zdraví.

Jenže to chce jednu hroznou věc: Zpomalit. Třeba zrovna teď. Přestat číst, zavřít oči, zhluboka vydechnout a chvíli jen tak být.

Po zpomalení (až se ho člověk naučí přijímat) přijde vnímání ve vyšším rozlišení. Zkuste třeba první minutu jídla jíst se zavřenýma očima a jen se plně soustředit na to, co se děje v ústech. Zavřete oči i ve sprše a prostě vnímejte vodu na jednotlivých částech těla. Je to jak objevit nový vesmír. Vždycky tu byl, ale člověk nevěděl, jak ho uvidět. Taky se u těchto soustředěných aktivit krásně u toho pročistí hlava (nebo si člověk aspoň na chvíli odpočine od toho věčného brebentění mysli).

Zpomalit, vnímat, … propojit se s tím, co zrovna je v mé blízkosti.

No a teď jsem Vás vlastně původně chtěla trochu urychlit s přihlášením na webinář, který se koná už ve čtvrtek. Možná by stačilo napsat „až ve čtvrtek“ a hned je to ve větším klidu 😊

Webinář – živý, se záznamem, Vašimi otázkami a pdf materiály – se jmenuje

„TO NEJLEPŠÍ Z POZITIVNÍ PSYCHOLOGIE“

neboli jak i ve světě a životě plném překážek vzkvétat. Pokud Vás toto téma zajímá a máte chuť na užitečné a praktické tipy, jak oslovit ty lepší stránky svého života, přijďte. Podrobnosti najdete tady.

Pomalu, opravdu pomalu se na Vás začínám těšit😊

Michaela Peterková
_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Živý webinář TO NEJLEPŠÍ Z POZITIVNÍ PSYCHOLOGIE – přijďte si vylepšit den a třeba i týden či rok

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *