Vyznáte se v sobě? Testík zdarma

Psychologický zpravodaj ze září 2022

Ahoj psycho-kamarádi,

pere se to občas ve Vaší mysli? Nebo to máte bezvadně srovnaný, víte, co chcete, a to, co chcete, taky vždycky uděláte? Žádná prokrastinace, žádné zlozvyky, žádné potíže se sebeovládáním, vůlí a rozhodováním? Tak v tom případě Vám gratuluju… i když – docela nuda, ne? A nejste z jiné planety? Pokud jo, co říkáte Zemi?😊

Pro většinu nás pozemšťanů jsou ale zlozvyky, neschopnost donutit se do určitých činností a dělání věcí, které dělat nechceme, denním chlebem. V mnoha případech je nejlepší to prostě přijmout. Ovšem pokud nám tyhle sklony působí problémy, úzkost a nespokojenost, je škoda nechat se jimi okrádat o vlastní potenciál a radost ze života. Dobré je, že se s nimi dá něco dělat.

Na pozadí těchto potíží je konflikt mezi dvěma silami uvnitř naší mysli.

Napadá vás, které by to mohly být? Než si to prozradíme, zkuste si udělat tenhle malý test, který naznačí, která z těch sil je u Vás dominantnější:

Představte si, že tvoříte postavu do filmu – podle sebe. Pokud by tato postava, říkejme jí René, protože to je zároveň ženské i mužské jméno, byla stejná jako Vy, jak by v následujících situacích jednala?

1. René má nové předsevzetí, že se bude každý den následujícího měsíce učit hodinu španělsky. Blíží se čas naplánovaný na učení; René přemýšlí, co s tou zatrolenou španělštinou. Který vnitřní hlásek bude nakonec silnější?

Španělština je užitečná, jdu na ni. vs. Je užitečná, ale teď zrovna se to nehodí. Začnu později.

2. René se seznámí se zajímavým protějškem. Velmi ji přitahuje, smějí se spolu, mají společné zájmy a tráví spolu každou volnou chvíli, na druhou stranu je to člověk komplikovaný, zadlužený a nepraktický. Dá René šanci vztahu s tímhle člověkem?

Ne. Ví, že by to do budoucna nefungovalo. vs. Ano. Možná není dokonalý, ale je hezký, voňavý a okouzlující.

3. René jde kolem pískoviště, na kterém si staví hrad děti sousedů – volají, ať jim jde René pomoct, že jim tam něco pořád padá. Co udělá?

Zastaví, koukne a poradí jim. vs. Začne stavět s nimi.

4. René má chuť na další skleničku vína, ale ví, že když bude v pití pokračovat, přijde druhý den nepříjemná kocovina. Jak to dopadne?

Nedá si, nechce mít zkažený zítřek. vs. Dá si, protože život je teď.

5. René říká svým dětem:

Musíte se naučit rozumně myslet a jednat. vs. Život vás musí hlavně bavit

Dávali jste většinou první možnosti, nebo ty druhé? Nebo to máte plus minus vyrovnané?

Ještě jednou připomínám, že osobnost René je potřeba designovat podle toho, jak na tom jste, ne podle přání, jak by to mělo v ideálním případě být😊

Tak jdeme na vysvětlení, které už asi minimálně tušíte: První z těch dvojic možností značí racionální uvažovaní, střízlivé hodnocení pro a proti, seberegulaci, možná i upjatost, neschopnost uvolnit se a být spontánní. Zjednodušeně můžeme říct, že jde o sílu jménem rozum.

Druhé z dvojic možností, to je energie, hravost, radost, spontaneita, požitky, ale taky lenost, pohodlnost a snížené sebeovládání. Zjednodušeně – emoce.

Rozum a emoce – tyto dvě síly naší mysli se v ideálním případě doplňují a dobře spolupracují. U mnoha lidí spolu ale zápasí, jedna táhne doprava, druhá doleva, člověk se mezi nimi zmítá a s výsledek téhle přetahované často není spokojený.

Stává se to i Vám? Pokud ano, pojďte na živý online kurz, na kterém do hloubky probereme rozum i emoce.

S kterými jejich vlastnostmi nemůžeme nic dělat a s čím naopak můžeme?

Jak využít přednosti a potenciál emocí i rozumu?

A to nejdůležitější – jak tyto dvě síly naučit spolupracovat? Protože jejich dobrá spolupráce, to je cesta k životu, ve kterém je promyšlené jednání i spontánní radost, naplňování svého potenciálu a převažující vnitřní spokojenost.

V živém vysílání si řekneme, kde pramení problémy s prokrastinací, nerozhodností, zbytečným strachem a zlozvyky, a konkrétně probereme, jak si to v hlavě přenastavit, abychom nedělali, co dělat nechceme, a dělali, co dělat chceme. Aspoň občas😊

První webinář se vysílá už za dva týdny – pokud je pro Vás téma vnitřní rozpolcenosti, rozumu a emocí aktuální, zajistěte si včas své místo. Za rychlé přihlášení dostanete slevu. A taky pěknou odměnu, když přivedete někoho ze svých známých. Podrobnosti najdete tady.

Minikurz JAK LÉPE POROZUMĚT SOBĚ I OSTATNÍM – ROZUM VS. EMOCE podrobnosti a přihláška

Informace z kurzu bohatě využijete i v oblasti komunikace, vztahů a výchovy dětí.

Hezký začátek září Vám ze srdce i hlavy přeje

Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková

Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Podívat se na online živý kurz JAK LÉPE POROZUMĚT SOBĚ I OSTATNÍM

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *