Já si nevěřím!

Newsletter z 03/2021

Ahoj psycho-kamarádi!

věříte si? Jestli ano (a jestli to je skutečně tak), jste docela výjimka:) Skutečností totiž je, že kromě epidemie čínské brebery nám tu, a to dlouhodobě, řádí epidemie nízké sebedůvěry – tak se na ni dnes podíváme.

Co to vůbec taková „sebedůvěra“ je? Všichni plus minus máme představu o tom, co je to důvěra – tedy jaké to je, věřit někomu či něčemu jinému. Věříme nejlepšímu kamarádovi, babičce, vlastnímu balkónu nebo z obchodu doneseným rohlíkům. Ale sebedůvěra? Věřit sobě? To se zdá jako úplně jiný vesmír, zcela jiné téma.

Přitom je to ale totéž, a když tohle pochopíme, známe taky cestu ven z nízké sebedůvěry. (Čímž to rozhodně ještě není vyřešené, ale pro začátek aspoň něco:) )

V co nebo koho máme „nízkou důvěru“? V to, co není spolehlivé – nevěříme popraskanému a na poslední rezavé traverze balancujícímu balkónu ani člověku, který z deseti slibů splní s bídou dva. A pak (což je do jisté míry totéž) nevěříme tomu, co není autentické – co se navenek tváří nějak a přitom to dělá něco jiného, třeba „značkovým“ džínám s křivými švy a pětinovou cenou nebo lidem, kteří lžou či se přetvařují.

Zrovna tak je tomu u vlastní osoby: Nevěřím si v tom, v čem se na sebe nemohu spolehnout – například kdyby můj život závisel na schopnosti naklonovat papriku nebo zahrát cokoli rozpoznatelného na suzafon, nebylo by důvěru kde brát. A dál si nevěřím tehdy, když se navenek tvářím jinak, než jak je tomu uvnitř. Kdybych se prezentovala jako suverén a přitom se uvnitř hroutila z každé kritiky a z každého odmítnutí. Kdybych se tvářila jako skromnost a obětavost sama a přitom roztrpčeně čekala, kdo si konečně všimne, že taky něco potřebuju. Kdybych pořád s každým souhlasila a přitom bych sem tam chtěla říct Ne!

Na pozadí bývá nějaký ten rozpor mezi tím, jak věci jsou, a jaké si myslím, že by být měly. Pokud je můj balkón jak mořská hladina, zatímco by měl být vzorem stability, nevěřím mu. Pokud si myslím, že jsem blbá a podle svého přesvědčení bych měla být nadprůměrná, nevěřím sobě.

A jak to udělat, abych věřila? Odstranit rozpor. Balkón můžu dát spravit. Svou hloupost můžu vzděláním trochu zredukovat, nebo dojít k tomu, že jsem na sebe moc přísná (což se obvykle táhne z dětství – jak s člověkem jednali rodiče, tak on pak často jedná se sebou), nechat ty různé „mělbychy“ a „musy“ jejich osudu a namísto přemítání o své neschopnosti jít radši něco dělat. (Achich ach, jak snadno se to napíše, přitom je to proces na roky – ale na druhé straně už i ta cesta je příjemná.)

O sebedůvěře a vůbec vztahu k sobě chystám webinář, už je ve stavu prenatálním. Než se narodí, můžete si vyzkoušet online test sebedůvěry a něco se tak o sobě dozvědět, a je-li nízká sebedůvěra Vaše téma, může Vám pomoci desetidenní, taky online program Žlutá sova pro zvýšení sebevědomí.

Se žlutě zářícím sluncem v levoboku Vás zdraví

Michaela Peterková (sova:) )

_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Online test sebevědomí SELF – testuje např. tendenci přizpůsobovat se ostatním, závislost na schválení druhými lidmi, citlivost vůči odmítnutí, vnímání vlastních schopností

Program Žlutá sova pro zvýšení sebevědomí – 10 lekcí pro sebepoznání, informace a práci na sobě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *