Jak se bránit, když vás někdo OBTĚŽUJE

❌ „Psychiatr mě začal líbat.“

❌ Nebo si představte, že sedíte v práci u počítače a potřebujete s něčím poradit: „Přijde Miloš, nakloní se k vám, ruku vám dá do okolo ramen a začne vám vysvětlovat, co máte udělat. (…) Milošova ruka na rameni je vám velmi nepříjemná. Co teď? Většina žen v podobné situaci mírně ztuhne, ale nechá to být, protože od Miloše potřebuje pomoc, protože je přece ‚blbé‘ takhle v kanceláři něco říct, protože chce být ‚milá‘ a ‚slušná‘.“

❌ „Instruktor v autoškole mě žádal, zda příště přijdu bez podprsenky.“

❌ „Jde za mnou bezdomovkyně, stále vykřikuje, ať jí dám nějaké peníze a pokouší se mě zadržet. Já jdu pořád rychleji, dělám, že si jí nevšímám, a doufám, že mě nepoškrábe, aby mě něčím nenakazila.“

❌ „Ve vlaku jsem si chtěla číst, ale člověk naproti pořád říkal, jak jsem hezká a kam jedu a ať mu dám telefon. Nevěděla jsem, co dělat. Občas jsem mu stručně odpověděla a přála si, aby už vystoupil.“

Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,

teplo letos začalo vzorně se začátkem léta, mikiny a džíny letí konečně do kouta, což kromě mnoha příjemných důsledků znamená i to, že otrapové, úchyláci a násilníci mají méně práce a snadnější cestu k cíli. (Uznávám, je to trochu blbý oslí můstek, ale je to to nejlepší, co můj rozteklý mozek vydal 😉)

Naše dnešní téma je obrana proti agresorům.

😡 Kdo je agresor?

Může to být úchylák, který ohmatává cizí lidi, může to být opilý kluk, kterému náhle stouplo sebevědomí, může to být kolega v práci, který vás zkouší dostat do postele, a může to být nadřízená, která na vás nesmyslně řve. Náhodných přepadů v noci parku, což je asi to, co si vybavíme, když se řekne „násilník‘ nebo ‚agresor“, je minimum – většinou vám ubližuje nebo se o to pokouší někdo, koho znáte.

😡 Má smysl se bránit?

Má a musí to začít brzo. Když už vás kolega různými nenápadnými doteky zpracovává půl roku a vy na to nic nebo když děláte, že úchyláka chmatajícího vám v tlačenici po zadku či dotírající bezdomovkyni nevnímáte, protože přece dělat rozruch je trapný, propásli jste mnoho příležitostí nepříjemnou situaci ukončit. A taky jste tak propásli mnoho příležitostí postavit se za sebe a posílit zdravou sebedůvěru.

😡 Jak se bránit?

V první řadě hlasem. Sebeobrana nejsou kopy mezi nohy, to je už protiútok. Sebeobrana v naprosté většině situací, ve kterých se naše cesta protne s nějakým agresorem, začíná (a také naštěstí končí) slovy.

„Miloši, takhle na mě nesahej, mně se to nelíbí.“

„Okamžitě toho nechte!“

„Vy mě saháte na zadek? Hned přestaňte!“

„Dost!“

A hlavně žádné „Prosím“, „Promiňte“ a žádné zdůvodňování. Jestliže někdo narušuje váš mentální nebo fyzický prostor, máte právo ho bránit. Ten, kdo dělá něco špatně, je ten druhý, ne vy, takže ho určitě nemusíte prosit ani se mu omlouvat.

Nejdůležitější je právě přestavit se do tohoto módu: Za špatnost v dané situaci zodpovídá výhradně agresor. Jestli na vás někdo proti vaší vůli sahá, ponižuje vás, pronásleduje vás, není to nikdy vaše vina. I tehdy, když se za sebe nezvládnete postavit, nebráníte se nebo se vám obrana nepovede, je agrese vinou agresora. Neobviňujte sebe.

😡 Jak zajistit, že se začnete bránit?

Připravte si jednu větu, kterou se vymezíte – viz příklady výše. Když si ji trochu natrénujete a uděláte si mentální cvičení, kdy si celou situaci představíte, významně zvyšujete pravděpodobnost, že v ostré situaci zafungujete. A ten příval sebevědomí potom … už jen za ten to stojí!

V příštím Psychologickém zpravodaji si řekneme, proč je vlastně pro spoustu z nás snazší nechat si nepříjemné chování od ostatních líbit než se slušně a pevně vymezit. 💡

První tři citace v úvodu a také námět tohoto Zpravodaje pochází z vynikající knížky Jasmíny a Pavla Houdkových Moderní sebeobrana.

90% obsahu je o tom, jak se bránit slovy a jak se nechovat jako slabá oběť, kterou si někde agresor-predátor vytipuje, protože z jejích projevů, držení těla atd. usoudí, že s ní nebudou problémy.

Tahle knížka vám pomůže, ať je vám 15 nebo 80 a vůbec není špatný nápad listovat si v ní se svými vnoučaty nebo dětmi. Klidně si ji vemte k vodě, čte se jak detektivka 😊

Hezké léto,

Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková

Psychologické weby, testy, programy

💥💡 Online psychologické testy

Psychologický mailový zpravodaj z června 2023

One thought on “Jak se bránit, když vás někdo OBTĚŽUJE

  1. Dobrý den,
    ráda si čtu všechna sdělení od paní doktorky Peterkové. Téma sebeobrana je velmi dobrá, a už jsem se měla naučit tu sebeobranu dřív, ledacos by se v mém případě aspon trochu změnilo. Uvažuji o pročtení knihy o moderní sebeobraně, třeba mi ještě pomůže ve zbytku života.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *