Psycho-hádanka: Sudoku s dotací

Jeden luští sudoku ze zájmu, druhou za to platí. Kdo luští víc?
Pusťte si novou psycho-hádanku:

Své odpovědi napište níže ⬇⬇⬇ do diskuse, pak se podívejte na ŘEŠENÍ.

MACH – online test motivace a strachu z neúspěchu

EQ-TEST – jak jste na tom s emoční inteligencí?

33 thoughts on “Psycho-hádanka: Sudoku s dotací

 1. Dobrý den, odpovídám na hádanku. Snažila jsem se uvažovat za oba – i Lucku i Pavla. Došla jsem k tomuto závěru: Pavel v luštění sudoku pokračoval dále. I Lucka. Já osobně být na jejím místě, tak bych to tak dělala. Bonus, který bych za luštění dostala, by mi trochu vrtal hlavou – a ptala bych se „jaký asi měly smysl?“. A usoudila bych, s toho obecnou platnost, že v některých případech můžeme finančně zhodnotit i činnost, kterou děláme rádi a s chutí. Nemělo by se to však stát podmínkou, protože se jedná o MOTIVACI VNĚJŠÍ a ta má i svá velká rizika a rozhodně není trvalá.

 2. Myslím, že Petr luštil pořád stejně pro svou radost ze hry a u Lucky je to věc její povahy : mohla pojmout očekávání, že v budoucnu může bankovek být víc nebo s vyšším číslem – zádrhel může být, že dárce nezmínil žádnou motivaci….proto taky Lucka může zůstat v klidu a dále luštit „jako by se nic nestalo“.

 3. Myslím si, že mezi Luckou a Pavlem není žádný rozdíl v přístupu k zábavě. Rozdíl je v jejich okolí.

 4. Je celá řada možností. I ta, že Lucka má nový koníček – analýzu chování dárce. Pokud jde o experiment bez zohlednění dalších motivačních faktorů, Lucka se vrátí k sudoku ve stejné intenzitě. Pokud jde o experiment mnohem propracovanější, bude ji zajímat struktura a číselné výsledky víc než sudoku (obojí se dá chápat jako struktura + čísla a nové je přitažlivé).
  Pokud nejde o experiment, Lucka pokrčí rameny a půjde luštit sudoku.

 5. Pokud oba na začátku luštili sudoku , z pricipu-baví mě to, záliba, velký koníček. Tak je jedno zda za to dostane zaplaceno. Pokud koníček sudoku není TOP, tak to může být různé a záleží na každém. Když bude sudoku, např. sport – který baví a mám rád. Tak to není otázka CZK. A v příkladu pokud sudoku bude vlastní sebestřednost a velmi vysoká úroveň psychopata, tak někdo klidně rozpoutá genocidu národa, jen aby blb nezapadl v zapomnění…..tak je to vždy přesvědčení o významu a důležitosti „sudoku“ a těch přesvědčení o vlastním“sudoku“ konkrétních osob máme mnoho dnes i v minulosti. U nás máme jednoho „Čobala“ co se ani česky za desítky let nenaučil, a jeho zájmem jsou prachy a oblbnoul v ČR dost lidí, protože za koblihu lepší život mít nebudou. A on na koblihy dostane dotaci z 1/2 miliardy, a to je vyplatí.

 6. U Pavla pochopitelně nedošlo k žádné změně, pokud jeho situaci neovlivnilo něco co nevíme. Lucka podle mne dva dny luštila jako vždy, třetí den ji mohla situace bez odměny znechutit tak, že čtvrtý den možná zkrátila dobu luštění. Pokud však oba měli sudoku jako radostnou zábavu, vrátila se Lucce brzy její předchozí pohoda

 7. Dobrý den, nejsem sice Lucka, ale já bych každý den luštila stejně a peníze by vliv neměly. Čím více bych luštila, tím bych se dostala do bodu, kdy mne to přestane bavit.

 8. Řekl bych že Lucku dotace vyvedla z míry, místo soustředění na práci řešila, co za to. Takže ji to šlo hůře. Naopak třetí den se už mohla v klidu soustředit a šlo ji to zase skvěle:)

 9. Já bych na místě Lucky byla asi překvapená, proč mi někdo dává za to, že se věnuji takovému docela individuálnímu koníčku, peníze. 🙂 To chce, abych byla ještě lepší, aby měl pocit, že „investoval dobře“? A když budu lepší, dostanu víc???
  Možná bych tedy cítila něco jako „nechci zklamat“ a nebo „zkusím si tím vydělat víc“. A nad SUDOKU bych asi seděla déle a snažila se podat co nejlepší výkon. Nota bene pokud by se situace opakovala i následující den. (Ale to už by mi asi zvědavost nedala a zkusila bych se zeptat, proč mi někdo dává peníze. 😉 🙂 )
  Jenže když by třetí den všechno skončilo, přišlo by zklamání. Tolik jsem se snažila a nic! Vlastně už by se vytratila ta radost z koníčka, protože už bych SUDOKU nebrala jako koníčka a nedělala bych to pro zábavu. Což v případě Pavla určitě nehrozilo, ten si prostě každý den hoďku užíval hru, potom se vrátil k běžným věcem a ničím se netrápil. 🙂

 10. Myslím, že těžko můžeme posuzovat někoho, když neznáme jeho povahu. Většina tak asi soudí podle sebe. Pokud bych byl zvyklý luštit něco denně, bral bych to jako zpestření, ale výkon, ani čas by to nijak neovlivnilo.

 11. Dobrý den,asi Lucka luštila s větším nasazením ty dva dny s dotací ,když o ty peníze stále. a třetí den bez dotace s větší radostí ..

 12. Pavel luštil stále stejně. Lucka zažila emoční hupy. Velmi však záleží na typu osoby. Tím, že akceptovala peníze mohla se dostala nevědomě do hry, že to co bylo zábavou má nějakou do peněz převeditelnou hodnotu. Něco nad čím se před tím nezamýšlela. Ať nebyla peníze od druhé osoby vázány žádnými podmínkami, tipovala bych, že mohla zareagovat delším časem luštění, aby si peníze sama pro sebe odpracovala. Možná, aby mohla podat důkaz i druhému. Druhá tisícovka mohla čas ještě prodloužit. Ukončení darů bylo určitě hupem dolů. Věřím, že luštila dál, možná na začátku kratší čas. Slast, že něco děláme a máme za to peníze… určitě vnesla nějaké myšlenky…jaké by to bylo kdyby…Možná i na čas ztrátu radosti. Zajímavé jak peníze ovlivňují naše chování a prožitky, a to i když jde jenom o dar.

 13. Myslím si, že Lucka v placené dny luštila více než Pavel.
  Třetí den Lucka luštila méně než Pavel (zvykla si na odměnu).

 14. Myslím, že to pôsobilo negatívne na jej motiváciu. Prvé 2 dni si Lucka stopovala čas, kedy už môže konečne prestať a od 3. dňa s lúštením trávila menej času.

 15. Domnívám se, že ten „někdo“ Lucku připravil o její motivaci řešit sudoku už ve chvíli, kdy za ní „s dotací“ přispěchal napoprvé. Teď půjde o to, zda Lucka kdy pochopí (či chápe), že byla, de facto ochuzena o kus vlastní touhy konat (tu motivaci, chcete-li).

  A zajdu dále. IMHO se také domnívám, že povinně (dle jakéhosi dosud neexistujícího závazku/zákona) by se měl odstavit od jakékoli odpovědnosti/činnosti každý, kdo si kdy už jakkoli „přičichl“, jestli rozumíte. Děkuji.

 16. Myslím, že Lucku peníze nemotivovly k tomu, aby byla výkonější nebo rychlejší. Byl to pro ni jen příjemný bonus

 17. Myslím, že Pavel luštil stále stejně. Lucka, když dostávala peníze, luštila více, ale pak byla demotivovaná, protože si navykla na odměnu, a už ji to tak nebavilo jako předtím, než dostala peníze.

 18. Sama moc ráda sudoku luštím, je to zábava a současně svůj mozek „vypnu“ z jiných činností, je to pro mne intelektuální potěšení. Pokud by někdo přišel a řekl, že mi za to zaplatí, rozesmálo by mne to….V každém případě, pokud na to Lucka přistoupila, možná ty dva dny luštila více než Pavel, jelikož byla motivovaná peněžní odměnou, když však tato skončila, Lucka asi luštila méně, než Pavel…leda by si uvědomila svou původní motivaci, tj. že luští pro zábavu!
  Jinak moc děkuji za Vaši inspiraci. Doufám, že mi brzy skončí pracovní kalup a přihlásím se na některou z Vašich akcí.

 19. Myslím, že Lucka měla oba dva zaplacené dny větší zájem luštit, třeba luštila i déle nebo usilovněji, protože měla motivaci. Třetí den ji to asi mrzelo a možná se na to i vykašlala. Pak by se k tomu měla vrátit i bez 1000 kč, protože ji to přece zajímá a dělá to pro sebe.
  Pavel beze změny.
  Míša

 20. Dostala penize jenom proto ze lusti, nebo aby uspesne vylustila?
  Pokud jenom proto „ze lusti“, bez ohledu na vysledek, tak si myslim ze ji to v ten treti a dalsi dny neovlivnilo. Proste lusti pro svoje poteseni a penize jsou jenom jako bonus.
  Pokud dostava penize s podminkou nejakeho vysledku, tak ji zruseni dotaci muze demotivovat v dalsim lusteni.

 21. Myslím, že první 2 dny se nic nezměnilo, oba luštili stejně dlouho. Třetí den u Pavla žádná změna, ale u Lucky došlo k poklesu zájmu o luštění – předchozí vnější motivace způsobila pokles vnitřní motivace 3. den.

 22. Podle me druhy den lustila stejne, protoze nemohla tusit, zda odmena zase prijde ci nikoliv. A kdyz prisla, treti den uz s tim mohla pocitat a lustit mene. Ale ..

 23. Když dostala Lucka dotaci předpokládám, že luštila víc než Pavel.
  Třetí den to bylo naopak, protože Lucka najednou ztratila předchozí motivaci, ale Pavel stále pokračoval ve své rutině.

 24. Add 1. myslím, že první dva dny rozdíl mezi luštitely nebyl
  Add 2. Lucka byla lehce demotivovaná ztrátou odměny a luštila méně.

 25. Lucka měla zvýšenou motivaci pro luštění, takže podle mě luštila s chutí a víc než Pavel, třetí den luštila méně než Pavel, chyběla jí motivace z předešlých dnů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *