Kolik máte na svém účtu vnitřní pohody?

Psychologický zpravodaj z 12/2020

Ahoj psycho-kamarádi,

kolik máte na účtu?
Jste v plusu, v mínusu?
Máte nasysleno pro případ, že přijde nějaký větší průšvih?
Nebo jakýkoli průšvih znamená zanoření do dluhové bažiny?

Jak to chodí na bankovních účtech, to všichni známe – vklady, výběry, úspory, dluhy. A úplně stejně to funguje na účtu, který máme všichni uvnitř své hlavy a kterému se říká „účet vnitřní pohody„. Namísto peněz je jeho obsahem dobrý pocit ze života. Kolik máte na tomhle účtu?

Pokud nevíte, tak to poznáte třeba takhle: Někdo nedodrží slovo a způsobí vám komplikace. Vyvrtnete si kotník. Zapomenete peněženku na střeše auta. Jak vám po těchto neblahých událostech bude? Pokud máte pořád radost ze života, na účtu máte velké rezervy. Pokud se hroutíte už po prvním incidentu, jste v mínusu.

Jak účet vnitřní pohody funguje?

Ukládáme si na něj příjemné zážitky.

Při nepříjemných zážitcích vybíráme.

Když máme příjemných zážitků víc, než nepříjemných, vznikají úspory.

Když úspory nemáme, dostane nás každá nepříjemnost.

Proč je tahle představa užitečná? Z mnoha důvodů aspoň jeden: Nutí nás myslet na něco, co běžně přehlížíme – na příjemné prožitky. Když je nezaregistrujeme, nevážíme si jich, bereme je jako automatické, jako by nebyly, na účet se nám nepřipíší. Na seminářích dávám často tenhle příklad: Jdete po chodníku; nalevo od vás je dopravní nehoda, napravo kotě rozvalující se na rozkvetlém záhoně. Kam budete koukat?

Když to necháte na svém mozku, budete mít oči přilepené na dopravní nehodě. Přitahují nás negativní věci. Koťata a kytky jsou v nevýhodě hned na začátku – oproti dopravní nehodě nemají šanci.

A to je jedna z málo intuitivních a přitom extrémně důležitých věcí ohledně lidských emocí: Ty pozitivní mají mnohem menší sílu než ty negativní. Nehoda vítězí nad kotětem. Špatné je silnější než dobré. Pokud se tedy chceme v životě cítit jakž takž dobře, co musíme (u)dělat? …

I o tomhle budeme mluvit na webinářích o lidských emocích. Pokud chcete, přihlaste se – dozvíte se:
:: jak emoce fungují
:: jak je to se strachem, smutkem, hněvem a radostí
:: kdo je a kdo není emočně inteligentní … a mnoho dalšího

Emoce provázejí skoro každý náš krok, skládají nám obrázek příjemnosti nebo nepříjemnosti našeho života. Jestli chcete, pojďte se o nich dozvědět to nejdůležitější!

Koukejte na koťata, ukládejte na účet a všechno bude (plus mínus) dobrý:)

S prosincovým psycho-pozdravem,

Michaela Peterková

_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *