Dostáváte rádi dopisy s pruhem? 💀
Klasickou reakcí na takový dáreček je: „Ty jo, to bude nějakej průšvih.“
Případně: „Kdo mě to zas s čím otravuje?“ nebo sheldonovsky: „Hele, dopis. Podívám se, o co jde.“
Tři reakce, každá úplně jiná – protože každá pramení v jiné části našeho já. Máme vždy víc možností, jak myslet a jak jednat. V první reakci (průšvih) jako by se člověk vrátil do dětství, když dostal ve škole poznámku. V druhé byla obava přetavena do vzteku a třetí reakce je velmi rozumná a dospělá.
To samé, když mě třeba někdo nebezpečně předjel – můžu si říct, že fajn, že je přede mnou a tím pádem pod kontrolou, nebo se rozčílím, co je za blbce, případně se s ním začnu honit. Dospělá, mentorská a dětinská možnost, jak zareagovat.
Podíváme se na to dnes podrobněji – tyto tři pozice umíme úplně všichni.
Ještě připomínám aktuálně běžící kurz 💡 HLUBOKÉ PŘÍČINY PSYCHICKÝCH PORUCH – webinář a pracovní listy čekají na zhlédnutí / stažení a do diskuse stále můžete psát svoje dotazy. Do kurzu jde ještě naskočit, podrobnosti a přihlášku najdete tady:
Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,
minulý týden jsme na webináři probrali tři způsoby myšlení, prožívání a jednání, kterými všichni disponujeme – a podle toho, jak nám fungují, tak jsme v pohodě, nebo taky ne. Totéž naše vztahy a komunikace.
👻 Co ve své osobnosti můžeme najít?
1.
„V játrech je železo“, „Budu vstávat v sedm“, „Dojdu si na poštu pro dopis s pruhem“
Když myslíme nebo mluvíme takhle, jde o fakta, rozum, logiku, konstatování skutečnosti. Transakční analýza (psychologický a terapeutický směr) říká této části Dospělý.
2.
„Není zdravé jíst vnitřnosti“, „Hlavně nesmím zaspat jako obvykle“, „Jestli na té poště bude fronta, tak se asi zblázním.“
Tento typ myšlení, to jsou poučky, které jsme kdysi někde zachytli, sebekritika a pohoršování se. Jako bychom slyšeli nějakou přechytralou nervózní tetičku z dětství. Akorát že teď si to říkáme sami 😉 V pojetí TA je tohle tzv. Rodič – neboli to, co jsme v dětství naposlouchali od mámy, táty a jiných autorit. Kromě užitečných věcí se můžeme spolehnout, že tam najdeme spoustu balastu a taky dávno prošlých konzerv.
3.
„Ňam, to je to dobrý.“, „V sedm, tak strašně brzo, to se mi nebude chtít.“, „Ty jo, dopis s pruhem, to bude nějakej průšvih.“
Tohle vypadá jako návrat do dětství. A taky jo. TA říká tomuto způsobu myšlení a jednání „Dítě„. Je v nás pořád, bez ohledu na dobu, kterou už tady na planetě trávíme.
Rodič umí být kritický, poučující, krutý, ale i pečující a láskyplný. Dítě může být ustrašené, poslušné a podřídivé, vzdorovité, ale i tvořivé, spontánní a plné radosti ze života.
Problémy nastávají, když v sobě máme 😡 krutého Rodiče – tedy vnitřní příkazy a „fakta“ jako například „Nestojím za nic“, „Svět je nespravedlivý“, „Lidem se nedá věřit“, a „Nezasloužím si mít se dobře“. Krutý, chladný nebo příliš přísný vnitřní Rodič utiskuje radost a chuť do života, která sídlí v egostavu Dítě. Výsledek? 💀 Deprese, případně chuť se opít, přejíst, pořezat se nebo někomu vynadat.
A právě o tom bude 📺 čtvrteční webinář – jak ta vnitřní koexistence různých částí osobnosti může způsobit až 👎 psychické poruchy nebo minimálně psychický diskomfort. Je jasné, že když se část nás samých obrací proti tomu zbytku, těžko můžeme očekávat růžovou romanci.
Velká část problémů spočívá v příliš přísném, dogmatickém 😡 vnitřním Rodiči, který obsahuje nerealisticky kritické a sebekritické sklony a taky kupu předsudků a neužitečných pouček. Tento Rodič pak dusí, děsí a 🥾 zašlapává naše vnitřní Dítě 🥺 – které se stává poslušným a ustrašeným; na tvořivost a svobodu, což jsou jinak jeho domény, v takové osobnosti není místo. A Dospělý, namísto co by do toho zasáhl, stojí mimo, protože je slabý. A slabý je proto, že nám v době, kdy se vyvíjel (od cca 3 let), spíš říkali, ať moc nepřemýšlíme a 👉 nediskutujeme a radši posloucháme a jsme tzv. hodní.
Ve čtvrtek probereme depresi, úzkost, závislosti a sebepoškozování 💀 – podíváme se, čím jsou tato trápení z pohledu naší osobnosti. Porozumíme jejich podstatě a tím se může otevřít cesta k řešení.
Zajímá Vás to a nejste přihlášení? Tady najdete podrobnosti a přihlášku. První webinář je na stránce kurzu kdykoli k 📺 zhlédnutí, druhý vysíláme ve čtvrtek 💥
Zatím se mějte krásně a ať má Vaše spontánní Dítě hodně prostoru pro 😀 radost, zvídavost, lepení modelů, sjíždění kopců, milování … prostě pro život!
💚 Michaela Peterková
_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
💡 Nový online kurz HLUBOKÉ PŘÍČINY ČASTÝCH PSYCHICKÝCH PORUCH
newsletter z 2/2024