Psychologický zpravodaj z března 2023
V minulém Zpravodaji jsem Vám slíbila hádanku – tady je:
Představte si, že máte kamarádku Janu, která od vás chce poradit ohledně svého potenciálního přítele. Respektive dvou. O Janu mají zájem (nezávisle na sobě) dva muži – oba se jí líbí, ale u každého jí je něco divného:
Adam je velmi pozorný, na schůzku Janě přinese tu kytku, jindy zas čokoládu. O Janu projevuje velký zájem, píše zprávy se srdíčky. Má to jinak složité, rodiče s ním nemluví, protože mají radši jeho sestru a její rodinu, jeho kamarád, co s ním podnikal, ho podvedl, další mu záviděl, tak už se spolu taky moc nebaví. Nevypadá to, že by kolem sebe měl Adam moc lidí, kromě kolegů z práce. Adam je ale Janě moc příjemný a cítí, že by se do něj mohla snadno zamilovat.
To Lukáš je v určitém ohledu přesný opak – lidí je kolem něj spousta, on je velmi společenský, každou chvíli s někým něco podniká a pořád mu pípá telefon. Jana zaslechla neověřené zprávy, že Lukáš taky není zrovna příkladem věrnosti ve vztahu. K Janě se chová hezky, je uvolněný a veselý. Docela často se ale stává, že Janě odpoví na zprávu až po dlouhé době a už dvakrát za poslední týden přesunul společnou naplánovanou akci.
Dejme tomu, že Jana si fakt chce jednoho z nich vybrat. Koho byste jí poradili, nebo spíš kterého raději ne – a proč?
Ahoj kamarádi a příznivci kvalitní psychologie,
kdo ve Vás budí větší ostražitost 💀 – pozorný a osamělý Adam nebo společenský a nespolehlivý Lukáš? Co byste Janě doporučili?
Podobný příběh se stal a můžeme se podívat, jak se vyvíjel:
Jana se dala dohromady s Lukášem. Semlelo se to na jedné oslavě a začali pak spolu chodit. Lukáš byl pořád tak veselý a společenský jako na začátku a Janě začalo časem vadit, že jí Lukáš „vlastně vůbec nepatří“. Cítila se jako jeden z mnoha lidí kolem něj.
Adam byl mezitím taky chvíli ve vztahu, s nějakou ženou přes seznamku. To ale po pár měsících skončilo a on se zas obrátil na Janu, která po zkušenostech s Lukášem usoudila, že klidnější a oddaný partner pro ni bude lepším řešením. O pár měsíců později Jana zjistila, že má co dělat s hrubým žárlivcem – začalo to pozvolna uštěpačnými poznámkami a výčitkami, pokračovalo rozkazy a nadávkami a skončilo to naštěstí tak, že Jana se v jednu chvíli sebrala a od Adama odešla. Když se pak trochu poptávala, zjistila, že Adam se hrubě chová ke každému včetně svých rodičů a nikdo s ním nevydrží. I studenti na univerzitě, kde A. učí, se ho vesměs bojí.
Adamovu osobnost bychom mohli popsat jako „psychopatickou“. A teď – bylo možné tento vývoj vyčíst už z počátečních informací?
V rámci faktu, že po bitvě je každý generál, to možné bylo. Psychopat tohoto typu je skutečně na začátku šarmantní a pozorný. Jak ale někoho uchvátí, už se pro něj ten člověk stává pouze prostředkem. Je typické, že psychopat nemá žádné blízké přátele – opravdové hezké vztahy on neumí. Vždy má ale nějaké zdůvodnění, proč s ním ten či onen nemluví a proč to samozřejmě není jeho vina.
Jana si z toho vzala zkušenost, že než se dá příště s někým dohromady, bude chtít napřed poznat aspoň dva lidi z okolí případného partnera a vidět, jak s nimi jedná. (Což je mimochodem chytrá a užitečná zásada.)
O psychopatických osobnostech typu Adama bude také 📺 online minikurz NEBEZPEČNÉ A NESTANDARDNÍ OSOBNOSTI, který startuje živým webinářem příští středu. Mluvit budeme i o dalších osobnostních sklonech, například o lidech nadměrně podezíravých, úzkostných, závislých na partnerovi, se sklony k hysterii a jiných.
Jaké jsou projevy jednotlivých poruch osobnosti? Kdy je to ještě „normální“ a kdy už porucha? A dá se s nimi něco dělat?
Online vysílání můžete sledovat z pohodlí domova (živá diskuse a záznam webináře pro pozdější zhlédnutí jsou samozřejmostí).
Podrobnosti a přihlášku najdete tady:
Jestli Vás toto téma zajímá, budu se na Vás těšit 😊
Hezký den a slunce v duši,
Michaela Peterková
_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz
NEBEZPEČNÉ A NESTANDARDNÍ OSOBNOSTI – živé online vysílání už brzy