Hezký den,
víte, jak široká či úzká máte ramena? Podle toho se totiž dá odhadnout, jestli jste psychicky v pohodě, nebo jestli se svou psýchou nějak zápasíte. Nejde přitom o kulturistické předpoklady, nýbrž o to, jestli znáte, nebo neznáte své tělo.
Uděláme takový malý pokus: Sežeňte si někoho s metrem nebo aspoň tužkou, případně si metr rozložte či rozviňte před sebe. Zavřete oči a svýma rukama, které mějte před sebou v pozici, jako kdybyste ukazovali, jak velkou jste chytili rybu, odhadněte šířku svých ramen – prostě dejte ruce tak daleko od sebe, jak si myslíte, že máte široká ramena. Na ramena si samozřejmě nesahejte. Až to budete mít, držte ruce v dané pozici, otevřete oči a ať Vám jejich vzdálenost nějaký geodet či krejčí změří, případně pomocí metru změřte svůj odhad sami.
Jdete na to? Tak zavřete oči a zkuste to.
Pak porovnejte svůj odhad se skutečností. Jestli jste to plus mínus řekněme 5 cm strefili, čtete dobře svoje tělo. Pokud jste se výrazněji odchýlili, Vaše čtení těla a propojení s ním je zřejmě poněkud narušené a to mívá určité následky.
Co o lidech, kteří špatně odhadují šíři svých ramen, tento nesoulad jejich představy a reality prozrazuje?
:: Špatné vnímání vlastního těla – to pak může souviset s určitými pohybovými obtížemi, úrazy, bolestmi a ignorování či misinterpretaci signálů těla
:: Upřednostňování svých představ před realitou – může vést k potížím v kontaktu se světem a lidmi
:: Vyšší pravděpodobnost výskytu nějaké psychické poruchy (deprese, úzkostné poruchy aj.) – vnímání těla je totiž propojeno s emočními mozkovými centry a nesoulad v jedné oblasti se dost pravděpodobně projeví jako nesoulad v oblasti druhé
Zmíněný „ramenní“ pokus, který můžete zopakovat ještě s šířkou pánve a velikostí nohy, je ze zajímavé knížky Labyrint pohybu od prof. Pavla Koláře.
Dobrá zpráva je, že vnímání vlastního těla jde trénovat a zlepšovat, například pomocí jógy, tai-či a podobných typů cvičení, kde se klade důraz na uvědomování si těla a soustředění na pohyb. Můžete zkusit i soustředit se při chůzi na chůzi, na jednotlivé části těla při provádění běžných činností nebo se zaměřovat na dech. Návod na dechovou meditaci/relaxaci najdete na www.relaxace.psychoweb.cz. Propojení s tělem se hodí a navíc skrz tělo je možné dost podstatně ovlivnit psychické (ne)zdraví.
:::::::::::::
Na nejbližší týdny chystám online webináře na téma psychosomatika, psychické poruchy a poruchy osobnosti. Jestli chcete, začněte se těšit. Už brzo Vám napíšu podrobnosti.
Michaela Peterková
_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz
Živý kurz relaxačních a meditačních technik – už 17.10.2020 – bude, nebo padne za oběť opatřením? To se uvidí, ale hlásit se zatím můžete.
Online programy proti depresi, nervům a mindrákům – www.zlutasova.cz