🐌 FLÁKÁTE SE, když taháte s ostatními za JEDEN PROVAZ?

Otázka na tělo: Když jde o týmovou práci, makáte stejně nebo dokonce víc, než když něco děláte sólo? 💪💪💪

A už jste se někdy účastnili týmového projektu, který měl podivuhodnou schopnost vyprodukovat překvapivě málo výsledků na to, kolik lidí se v něm „snažilo“?

Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,

dnes se spolu vydáme do světa sociálního flákání. ☠️ Varování: Do ohrožení se dostane zas jedna z iluzí, kterou si o sobě my lidi rádi pěstujeme. Rádi si myslíme, že jsme týmoví hráči a že když jde o výsledek společné práce, kterou děláme jako rodina, přátelé nebo sportovci, dáváme do ní své maximum – úplně stejně, jako kdybychom něco dělali samostatně.

Jenomže: Ve skupině jako kdyby působilo zaklínadlo, které všechny promění v polospící pandy s bolavou hlavou 🥱 Vítejte ve světě společenského flákání, kde se skupinové snažení uvelebí pod přikrývku minimální námahy.

Společenské flákání je jako ten líný lstivý spolubydlící, který dokáže uklízet, jen když se v kuchyni chystá pizza party. Jinak je přece možné nechat otravnou práci na někom jiném. Obvykle se „týmové úsilí“ podobá spíš synchronizovanému zívání.

Vědci tohle zkoumali v mnoha experimentech – tahání lana mezi dvěma bandami, hlasité volání, veslování, … všude se ukázala stejná nepěkná, zlý věc: Že čím víc lidí je kolem nás, tím velkorysejší kus své námahy jim necháme.

Viník? Rozptýlení odpovědnosti. V sólovém režimu jste jako superhrdina, na kterého se upírají světla reflektorů, ale ve skupině jste jen jedním z komparzistů ve filmu o životě. Když se všichni rozhlížejí kolem a myslí si: „Hele, to udělá někdo jiný,“ skončíte s mistrovským dílem průměrnosti.

Tak to prostě je. A nic na tom nezmění skálopevné přesvědčení kohokoli z nás, že „To možná platí o ostatních, ale já makám stejně a možná ještě víc, když jde o týmovou práci.“ 🙃

Co proti sociálním flákání zabírá? 💡 Když člověk přestane být anonymní částečkou – stačí dát mu konkrétní jedinečnou roli v daném úkolu: Ty budeš zapisovač, ty budeš udávat tempo, ty budeš hlídat čas, ty budeš na telefonu. Pokud vám doma nebo v práci kulhají společné projekty, rozdejte konkrétní role!

Pak taky skvěle pomáhá soutěživost – když budou veslaři vědět, že výkon každého z nich se snímá, dají do svého výkonu na stoveslici každé své svalové vlákno.

Sociální flákání je jedním z úžasných zákoutí sociální psychologie. Té bude věnovaný letošní Psychologický kroužek, který vedu. Jestli to nemáte daleko do Jaroměře, koukněte na podrobnosti a přihlášku, od října se scházíme každé pondělí.

Krásný zbyteček srpna 💚

Michaela Peterková

_________________________

PhDr. Michaela Peterková

Psychologické weby, testy, programy

PESOTest osobnosti zaměřený na mezilidské vztahy

EQ-TESTOnline test emoční inteligence, která pro spokojenost v životě znamená určitě víc, než schopnost řešit číselné řady v iq testech (ale IQ test máme taky – někde to prostě bez pořádného neuronového sršení nejde)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *