HLUBOKÉ PŘÍČINY psychických poruch – ZÁVISLOST 🍷🍕

Na čem se člověk může stát závislým? Na jakékoli věci nebo aktivitě, která je PŘÍJEMNÁ 😊😊😊 Takhle to máme v mozku zařízeno, aby příjemné (což často znamená i nebezpečně snadné) věci chtěl. Roli v tom, pokud jde o mozkovou chemii, hraje hlavně dopamin.

Jak se závislost pozná?
🔺 Zcela určitě podle silné touhy (po alkoholu, hraní, jídle, práci, …)
🔺 pak také člověk kvůli té věci zanedbává jiné oblasti života
🔺 jede v ní, přestože mu prokazatelně škodí
🔺 a když se snaží přestat, zažívá absťák.

Ale zas – podobně jako sklíčenost u deprese je tohle všechno jenom povrch, jenom hladina jezera. Co najdeme 🕳 pod ní?

Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,

dnes je téma jasné, zanoříme se pod hladinu a budeme pátrat po tom, z čeho se rodí závislosti a čím v naší osobnosti se vyživují.

(Kdyby vám náhodou utekl minulý newsletter, který se podobně zajímal o depresi, najdete ho tady.)

Tak třeba alkohol: Proč člověk 🍷 pije? V podstatě proto, aby se vypnul, tedy částečně. Však se taky říká „zrušit se“.

Co se stane v osobnosti? Alkohol tam vypíná jednu část, a sice našeho 😠 vnitřního kritika, u někoho až fízla nebo 💀 tyrana. Tu část, která nahazuje myšlenky jako: Za nic nestojíš, Stejně všechno zkazíš, Málo se snažíš, Pořád se jen vymlouváš, Když se chce, všechno jde, Musíš víc zabrat, Musíš se umět prosadit, Nesmíš se vytahovat, Na co si tady hraješ?, Nešlo to udělat líp? ….uffff

Kdo má tuhle část osobnosti hodně přísnou až krutou, tomu jedna dvě promile v krvi neskutečně uleví. Osvobodí se 👼 vnitřní dítě, které přestane trpět pod tím klovajícím, teď vypnutým tyranem a člověk je rozpustilý, hravý, tvořivý a nic neřeší. To je příjemné, takže znovu, prosím… a za čas stav, že člověk pije už jen proto, aby mu nebylo špatně.

Podobně fungují i jiné uklidňovače jako např. opiáty (heroin) nebo benzodiazepiny (léky oficiálně používané proti úzkosti a nespavosti).

Proto se těmto závislostem říká „nezdařený pokus o samoléčbu“.

💀 Závislost na práci nebo sportu se může vyvinout z původně bohulibých aktivit, pomocí kterých si člověk dodává chybějící uznání (což nikdy nefunguje na moc dlouho) nebo utíká před nepříjemnými myšlenkami. Jídlem se zas zaplňuje vnitřní prázdnota – drásavá touha po vřelosti a přijetí, které si člověk může dát jen sám, a když to neumí (protože zas ten vnitřní tyran říká, že si to nezaslouží, že není dost dobrý), plní to zvenku.

Závislosti tedy nejsou jen ty evidentní znaky, ale zejména vlivy, které nejsou na první pohled vidět. Tohle bylo ponoření jen se šnorchlem – ale už příští týden spolu můžeme sednout do ponorky. Zvu vás na 💥 nový online kurz, kde hluboké příčiny závislostí (a taky deprese, úzkosti a sebepoškozování) probereme pořádně 💡

Budou 📺📺 dva živé webináře (se záznamem pro pozdější zhlédnutí), možnost pokládat otázky 👫 a pdf shrnutí 📃

💥 Podrobnosti a přihlášku najdete tady:

Hezké dny,
💚 Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy

newsletter z 2/24

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *