S KÝM SE MÁM POROVNÁVAT, abych se necítila jako lúzr největší? 👎

Porovnáváte se s lidmi, co jsou na tom líp než vy? 💪

👉 Zuzana má i po letech krásnej vztah, Radek někoho zachránil a byl v novinách, Janča je už zas na kole na Mallorce a Němci mají německý platy.

Nebo s lidmi, co jsou na tom hůř? 👎

👉 Rozpadlé vztahy, mediální proslulost v rubrice Wanted, pohyb maximálně s chodítkem po Chomutově a rozpočet dolar na den?

Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,

zdravím vás z Univerzity srovnávacích studií – je děsně oblíbená a má asi ještě víc absolventů než proslulá Vysoká škola života 😉

Tendenci srovnávat se s druhými a chtít v tom vítězit – to v sobě máme coby základní výbavu; k sociálně žijícím druhům patří. Často to načnou už rodiče, přidají se kamarádi a nejpozději ve škole už v tom jedou všichni.

Jako motivace k vlastnímu zlepšování by bylo porovnávání fajn. Jenže ono často funguje spíš jako bič v rukou masochisty. Záleží na tom, jak 💀 krutého kritika v sobě kdo živíme.

Na sítích platí, že porovnáváme svou hodnotu s nejlepšími fotkami jiných lidí. To je, jako kdyby chtěl lev vyhrávat současně nad chřestýšem, chobotnicí, chřipkovým virem a F35. 💪💪💪💪

No a když se zas porovnáváme s někým, kdo je na tom hůř, máme sklon začít se cítit jako něco víc.

Naštěstí existuje možnost cé:

Fajn, neumím anglicky jako moje dítě, ale umím líp než před týdnem. Před rokem byly moje nehty uhryzané až k zápěstí a teď už dva nekoušu vůbec. Posledně to v tomhle kopci vypadalo na ztrátu vědomí a teď jsem nahoře nejen s vědomím, ale i nohama na šlapkách.

Porovnávání se s předchozí verzí sebe – to je zdravé řešení věčné touhy „být lepší než …“ (Tohle porovnávání musí být samozřejmě uznalé k přirozenému chátrání – pokud není, vrací se do hry zas masochista s bičem.)

Naše hodnota se zakládá na tom, jestli v nás hodnotu viděli naši rodiče a jiní důležití lidé našich prvních let. A stejně sebedůvěra – věří si ten, komu někdy někdo věřil. Kdo v těchto oborech dostal chatrný základ, musí si sebehodnotu a sebedůvěru těžce vybojovat. Ten boj se vede s kusem vlastního kritického nitra – a o tom si podrobněji řekneme příště.

Jestli chcete, zkuste si zatím 💡 TEST SEBEDŮVĚRY A SEBEVĚDOMÍ. Testuje tendenci přizpůsobovat se ostatním, závislost na mínění jiných lidí, jak se vyrovnáváte s odmítnutím a několik dalších zajímavých parametrů, je online a podrobný.

Krásný úterý,
💚 Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy

newsletter z 1/2024

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *