Na-nervy-jdoucí hlášky z dětství

Psychologický zpravodaj z dubna 2022

Ahoj psycho-kamarádi,

pamatujete se ze svého dětství na nějaké hlášky, kterých se směrem k Vám dopouštěli ostatní lidé a které Vám coby dítěti lezly na nervy?

A ocenili jste později některé z nich, nebo hodnotíte, že na Vás měly spíše špatný vliv? Budu ráda, když mi o tom napíšete – chystám na toto téma podcast neboli chytré řeči a potřebuju živoucí inspiraci😊

Co člověk slýchá a zažívá v dětství od rodičů a dalších důležitých lidí, se do něj nevyhnutelně a trvale zapisuje. Radost ze zvuku chrastítka, fascinace vrtící se psí oháňkou, ohromení z bouřky, vzrušení z objevu, že potok studí a plotna pálí, smutek z potrestání, strach z opuštění při osamělém čekání kdesi v šatně, pocity vzdoru z výčitek ohledně lhaní nebo rozbitého velikonočního beránka.

Máme tendenci si dětství obecně idealizovat. Je ale opravdu dětství tak „šťastné a bezstarostné“, jak se o něm my velký rádi mluvíme? To, že se coby děti nemusíme starat o ceny elektriky nebo o … děti, taky není všechno. Osobně si myslím, že je to – ostatně tak jako všechny ostatní – i pěkně náročné období života. Jako děti jsme se nejen dovedli ponořit do radosti a spontánnosti bytí; zrovna tak jsme uměli být ztělesněným neštěstím či strachem.

Všichni máme (a to i ve značně pohnutém věku😊) své vnitřní Dítě se všemi jeho strachy, úzkostmi, mindráky, ale taky zvědavostí, radostí a tvořivostí. Pár příkladů, jak se naše Dítě v dospělosti projevuje:

„Běž se podívat za roh, mají tam krásnej model ponorky.“ – „Mně nemusíš poučovat, já už jsem tady byl třikrát.“ Aneb Jsem taky velkej kluk a ty si na mě nevyskakuj.

Miluju tě strašně moc a chci být pořád s tebou.“ – Zamilování, to je čisté Dítě.

Tak tohle bude děsnej průšvih.“ – Pocity bezmoci a strach z následků či potrestání známe z dětství moc dobře.

Ty jo, to je neuvěřitelná síla, co ta voda dokáže!“ – Žasnutí a ohromení, to je taky 100% Dítě.

Nikdy to nezvládnu.“ – Stejně jako malé a slabé dítě, které mělo tyhle pocity často.

Tys nechtěla předtím, tak já nechci teď.“ Aneb i ve dvaceti nebo v šedesáti se dá hezky dětsky vzdorovat.

Je docela užitečné umět v sobě rozpoznat pocity a chování vycházející z Dítěte. Ne proto, abychom je potlačovali (protože vnitřní Dítě je mocným zdrojem energie, radosti a tvořivosti), ale abychom je měli pod kontrolou a nepřeháněli. Vnitřní Dítě bez dohledu, to taky může znamenat utápění se ve srabu, v méněcennosti a bezmoci, ale taky v pocitech nadměrného sebevědomí a vlastní důležitosti.

Tak pokud byste měli nějaké ty hlášky od rodičů a jiných lidí, na které se z dětství pamatujete a které Vás tehdy hnětly a možná podle nich fungujete doteď, napište mi o nich, prosím. ✉

Závěrem ještě jedna fotka. Takhle mi teď kvete zahrádka – třeba ten obrázek udělá Dítěti ve Vás radost😊

Mějte se hezky a mějte se se svým Dítětem pokud možno rádi,

Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková

Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

PS. Vaše zážitky s pohřby a dědictvím, které jste mi posledně poslali a za které ještě jednou děkuju, usilovně přežvýkávám:) Použiju je pro ilustraci různých zákoutí lidského prožívání a jednání. Až se to povede, dám o tom zde, v Psychologickém zpravodaji, vědět.

A pořád ještě jde koupit psycho-plakát MINUTA PRO DUŠI neboli 9 snadných bodů pro pohodu a uvolnění

Plakát MINUTA PRO DUŠI – podívat se na podrobnosti

4 thoughts on “Na-nervy-jdoucí hlášky z dětství

  1. Uklidˇ si, tohle nesmíš a tohle nesmíš, jjestli mi budeš lhát tak ti zakážu dívat se na televizi nebo jít na mpočítač, přiznej se víš přeci že nesnáším lhaní mně připadá že moje máma si myslí že lhaní je větší zločin než krádež v obchodě nebo vražda !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! . …

  2. „Ty jedoš jeden jedovitý“ si pamätám ako najčastejšiu vetu od matky. Jak ja som to neznášala! A o tom, že po tejto vete mi stúpol tlak ešte viac, ani nehovorím.

  3. Намного больше половины российских бойцов 1-ой из боевых частей теперь сроду отнюдь не сумеют возвратиться до дому, ибо пропали безвести в агрессивной войне против Украинской стороны. Однако русские граждане и дальше продолжают смирно глядеть, каким способом провожают на погибель их в совокупности детей преступное российское управление.

  4. Российской федерации руководство затеяло отряжать на войну против Украинской стороны кроме того людей с ограничениями по состоянию здоровья и еще людей пожилого возраста. От текущего в сей войне пропадает ещё больше их родных людей.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *