Nenápadný nepřítel ve vaší hlavě 💀

Psychologický zpravodaj z 12/2022

Ahoj psycho-kamarádi,

poznáváte se v následujících větách a situacích?

✅❎ Za spoustu mých potíží můžou okolnosti, jiní lidé nebo smůla.

✅❎ Aby se mnou vůbec někdo bavil, musím se snažit vypadat příjemnější, chytřejší a vůbec lepší, než ve skutečnosti jsem.

✅❎ varianta předchozího: JSEM chytřejší a schopnější než většina ostatních, akorát oni to dost často nechápou nebo mi to závidí.

✅❎ Pro ostatní se můžu rozkrájet, ale oni pro mě neudělají nic.

✅❎ Rozčiluju se jen, když mě někdo vyprovokuje.

✅❎ Nechápu, že když někomu poradím nebo pomůžu, tak se to ve finále obrátí proti mně.

Jestli aspoň jednou říkáte „ano“, vítejte v klubu, kam patří naprostá většina příslušníků homo sapiens. Spojuje je určité nastavení v hlavě, které v zásadě říká tuto jednoduchou věc: Nejsem dost dobrá/ý.

(Někdy se to ale říká jen šeptem nebo v jazyku tuyuca, protože o takových věcech nechce každá hlava slyšet; fanoušci chilských protokolárních per mají zas jiný fígl, ti to otočí o 180° a je to. … Akorát že není.)

Psychologové tomuto nastavení říkají „Pozice oběti“. Myslí se tím oběť ne ve smyslu kriminálním, ale někdo, kdo nemá dostatečný pocit vlády nad věcmi, které se mu v životě dějí. Respektive je to právě člověk, který má pocit, že se mu věci dějí. Ne že je sám utváří. Oběť je chudák, smolař nebo terč ošklivého světa. Když se jí něco nepovede, má smůlu na lidi nebo na osud. Vymlouvá se, proč to či ono nejde, a svým výmluvám věří. Když se rozčílí, někdo ji rozčílil. Když někoho praští, byla jím vyprovokována.

Člověk v pozici Oběti pak nevyužívá svůj potenciál, cítí často bezmoc, úzkost 😰 a nezdravý strach z opuštění a ve vztazích a komunikaci se mu objevují podivné hry, podvědomé manipulace aopakované nepříjemnosti. 💀

Není to nic, kvůli čemu bychom sebou měli zhrdnout. Nastavení bezmoci a závislosti na jiných lidech je přirozené, když jsme úplně mrňavé děti. U někoho to vlivem ne zcela ideálního zacházení v dětství přetrvá do dalšího života. Nemusí jít hned o zanedbávání nebo hrubou výchovu (ta ostatně plodí spíš jiný typ potíží.) Úplně stačí, když vám rodiče říkali „Netrap mě, nebreč, nevztekej se, koukej se usmívat na tetu a poděkuj hezky za tatranku, i když ti nechutná!“

Není vždy jednoduché být Obětí a zrovna tak není jednoduché být s Obětí.

Lidi s tímto nastavením potkáváte v rodině, mezi svými známými i v práci. Další problém je v tom, že Oběť k sobě potřebuje další role – někoho, na koho může svádět své potíže a neúspěchy, tedy nějakého „Padoucha“, a prince na bílém koni, který všechny její chmury vyřeší („Zachránce“), aniž ona hne prstem.

A tak máme pohodlnou a notoricky nezaměstnanou slečnu (Oběť), která má prostě jen hroznou smůlu na lidi, co nechápou její citlivou duši a valí na ni moc úkolů (Padouši), a jejího přítele, který ji už roky po večerech shání nové nabídky práce a vozí ji na pohovory, na což spotřebuje skoro všechnu svou dovolenou (Zachránce).

Nebo máme protivnýho starýho pardála (Oběť), který ani nedostane lázně na bolavý klouby, protože jakási nemožná úřednice v pojišťovně (Padouch) nemůže přijmout jeho dávno propadlý lázeňský poukaz. On si, chudák, půl roku spravuje auto, kvůli těm kloubům to jde tak pomalu, tak s tím blbým poukazem nemohl přijet dřív. Však ale on se odvolá – k ministru zdravotnictví, k soudu pro lidská práva … (Zachránci, poté Padouši).

Poznáváte se v nějaké roli nebo máte takové lidi kolem sebe?

💡 Chcete sebe a ostatní lépe pochopit a začít myslet a jednat jinak?

Tak pojďte na online kurz, kde si všechno pořádně vysvětlíme. Budou videa 📺, živé webináře 💻, pracovní listy 📃, možnost ptát se v diskusi a živém chatu 👫. Probereme srozumitelně a důkladně, co dělá Oběť, Padouch i Zachránce, jak se společně motají v bludném trojúhelníku a kudy z něj ven.

V tomhle bludném trojúhelníku je člověk nejistý, pasivní, nesvobodný, je ovládán důvody. Možná cítíte, že je čas vzít život do vlastních rukou. Přijmout odpovědnost za sebe, zažít zdravou sebejistotu, přestat se vymlouvat a namísto důvodů začít hledat řešení. Automaticky se vylepší i komunikace a spolu s ní i vztahy s ostatními lidmi.

Podrobnosti a přihláška
na online kurz ŽIVOT VE VLASTNÍCH RUKOULednový kurz ŽIVOT VE VLASTNÍCH RUKOU se hodí i jako dárek 🎄🎁. A mým dárkem pro vás je pořádná sleva, která platí teď v předvánočním čase.

Doufám, že si advent bez roušek a lockdownů užíváte, co to jde!

Michaela Peterková
_________________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *