Pachuť mentálního přežvykování

Psychologický zpravodaj z 11/2022

Ahoj psycho-kamarádi,

ruminujete často? Snad ne – čas strávený ruminací bývá dost zoufalý a je úplně zbytečně vynaložený.

Ruminace znamená „přežvykování“ a ten pojem si psychologové vypůjčili z biologie. Takže jo, všichni asi několikrát denně ruminujeme, zejména když je k obědu hovězí tuhý jak ze školní jídelny 80. let a večer poctivě nasušený křížaly😊

Mentální ruminace, to je převalování neradostných myšlenek v hlavě kolem dokola. Představte si partnerskou hádku, po pěti minutách jeden bouchne dveřmi a odejde se uklidnit do sklepa. V hlavě mu jede: „To je děsný, co si dovoluje. Takhle se mnou mluvit. A ještě když ví, že jsem na tyhle věci citlivej. Žádný ohledy. Já to věděl od začátku. I kámoši mě varovali. Ona je fakt strašná. A ten její tón, co se úplně zarejvá do hlavy. …“

Když se po deseti minutách takového „uklidňování“ vrátí, je pořád ve skvělé konfliktní formě, cítí se jako chudák a jeho drahá polovička je ta největší saň v galaxii.

Dalším typickým námětem na ruminaci je vlastní neschopnost. „To jsem tomu dala. A všichni to viděli, vypadám jako blbec. Předevčírem jsem to zkazila a dneska zase. Já jsem úplně nemožná. …“ a tak dále dalších pět minut, hodinu, dvě, týden …

Ne že by člověk nemohl probrat vlastní neúspěchy nebo morální bídu svého protějšku. Ale účelem přemýšlení je posouvat se dopředu. Toho se u ruminace nedočkáme, tam jde jen o převalování blbých myšlenek pořád dokola.

Důsledky? Asi to nebude dobrá nálada ani pozitivní vklad do vztahů s druhými lidmi. Ruminace je riziková kratochvíle. (Však je to taky kámoška deprese a obsesí.)

O druhých lidech v ruminačních chvílích uvažujeme, že jsou pyšní, neschopní, hloupí, zlí nebo povýšení. Přehrávám si situace, co mi kdo řekl, udělal, co si určitě myslel a jak mu to příště nandám nebo jak se mu nebudu ozývat. Tím si vytvářím si a fixuju negativní obraz druhého a podle něj s tím člověkem pak jednám.

Protože myšlenky vedou k činům, činy ke zvykům … a zvyky utvářejí povahu, která je naším osudem. Takže i když jsou to „pouhé“ myšlenky, jejich význam nesmíme podceňovat.

Co s ruminací? Jak se u ní člověk přistihne, je potřeba říct si „dost“ a začít se soustředit na něco jiného – jít něco dělat, s někým si povídat, soustředit se na dýchání … Když se ty myšlenky vrací, vezměte si čistou A4 a zapište si nebo zakreslete, co se vám v hlavě honí. A potom viz výše, přejděte k jinému tématu.

Možná bude stačit už samotné uvědomění, že něco jako ruminace existuje a že jsem si třeba doteď pořádně nevšimla, že takovou věc dělám.

Přestat ruminovat, to je něco, co může každý udělat pro hezké vztahy s druhými lidmi (a samozřejmě se sebou). Další tipy probereme už zítra na živém webináři – podrobnosti najdete tady:

JAK ZLEPŠIT VZTAH (i když třeba partner nespolupracuje)

Informace z webináře využijete i ve vztazích s dětmi, širší rodinou, známými, kolegy a jinými lidmi, se kterými to jistě není vždycky jednoduché. Přihlášku ještě stihnete, budete-li chtít webinář vidět.

Přeju Vám příjemně naladěnou mysl,

Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková

Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *