Pořiďte si čistou hlavu

Psychologický zpravodaj z dubna 2022

Ahoj psycho-kamarádi,

co se zrovna děje ve Vaší hlavě, jaké myšlenky a emoce tam proudí? Máte je pod kontrolou, nebo ony mají pod kontrolou Vás? Pokud je to ten druhý případ, vítejte v klubu😊 Má to tak většina lidí po většinu času. Když to jsou hezké myšlenky, tak fajn, jenže často nás vedou spíš k úzkostem a jiným nežádoucím stavům. A opakují se.

Jak se zbavit zbytečných protivných myšlenek a pocitů?

Prostě si je zakázat.🚫 Zkusíme to: Minutu teď nesmíte myslet na indiánskou čelenku. Na cokoli jiného můžete, jen na indiánskou čelenku ne. Začínáme teď, zavřete oči a minutu kontrolujte své myšlení. … No a je celkem jasné, co se Vám minimálně mihlo hlavou. Takže pomocí zákazů to nepůjde, ty mají přesně opačný účinek. (Ale člověk to stejně pořád zkouší, že jo😊)

Co tedy funguje:

:: ZANOŘIT SE do práce, činnosti, povídání atd. – co zrovna děláte, dělejte s plným soustředěním. Říká se tomu taky „flow“, u sportovců „zóna“ – člověk je stoprocentně ponořený do toho, co aktuálně probíhá, je součástí toho dění. Pokud máte po ruce něco k jídlu nebo pití, můžete to hned vyzkoušet: Zavřete oči a napijte se nebo se zakousněte a sledujte, jaké to je – kontakt na rtech, chuť, teplota a tak dál. Aspoň těch pár vteřin zažijete plnou přítomnost. A jako skvělý vedlejší produkt se do Vaší mysli už nevejdou žádné otravné myšlenky.

:: Naučit se PROPOUŠTĚT myšlenky. Přijde nějaká, o kterou nestojíme, jako třeba „Co když se mi zítra nepovede to a to“ nebo „Jsem tak trapná a málo chytrá“ nebo tak něco. Někdo začne takové myšlenky trpělivě přežvýkávat a stráví s nimi intenzivní neurotické chvilky. Ještě je možnost si tu myšlenku uvědomit – „Aha, teď přišla taková myšlenka“, v klidu (tj. bez rozčilování a pohoršování) ji vyhodnotit jako zbytečnou a „Propouštím tě.“ Trochu tréninku a uvidíte, že to jde.

:: RELAXOVAT A MEDITOVAT – základem je uvolnit tělo a toto uvolnění se pak přenese i do duševní oblasti. Hlava je čistá a lehká a po skončení relaxace je člověk jako znovuzrozený. Je spousta jednoduchých a krásně fungujících relaxačních technik. Pokud jste zatím neměli tu příležitost, pojďte se je naučit – první červnovou sobotu proběhne Živý kurz relaxace a meditace.

Naučíte se soustředit, dýchat, uvolnit se a dostávat pod kontrolu obsah vlastní mysli. Výsledkem je méně otravných a nepříjemných myšlenek a naopak více klidu, spokojenosti a vyrovnanosti.

Zanoření, propouštění, relaxace, to jsou vstupenky do příjemnější a vědomější reality. Doufám, že Vám něco z toho funguje nebo fungovat bude. Je škoda trávit jedinečné chvíle života, které se nikdy nedají vrátit a změnit, myšlením na něco, co je k ničemu a ještě to otravuje.

A jestli Vás zaujal Kurz relaxace a meditace, využijte slevu za včasné přihlášení (jen do pátku).

Mějte se co nejlíp,

Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková

Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Živý kurz relaxace a meditace – zajímají mě podrobnosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *