Proč je dobré občas trpět

Psychologický zpravodaj z května 2022

Ahoj psycho-kamarádi,

ledová sprcha, den dva hladovění, půlhodinová jízda na kole do strašnýho kopce, soustředěná práce namísto čtení zpráv nebo projíždění sítí – všechno příklady utrpení, kterému se někteří lidé vystavují … a dělají to záměrně a ještě říkají, že jim je pak díky tomu krásně.

Nevymýšlejí si s tím krásným pocitem?

Ne.

Jak je tedy možné, že hrůzný zážitek ze studené vody, prázdné útroby, ve kterých se šíří žalostná ozvěna, nebo bolavé udýchané tělo tvoří základ pro něco příjemného?

Stručná odpověď zní: Stará dobrá homeostáza. Funguje to na úplně stejném principu, jako když nám je vedro a tělo nastartuje procesy k ochlazení organismu nebo jako když se setmí a tělo zapne na oční sítnici buňky, které i za tmy něco vidí.

 

Naše tělo pořád vyvažuje své funkce, aby vše bylo v rovnováze. Takže hrůzu z kontaktu s ledovou vodou, hladem, námahou nebo nedejbože intenzivní prací vyváží sprškou chemických látek, které mají náš stav vrátit do normálu – což znamená, že nám mají udělat dobře a taky udělají. Jsou to ty různé známé endorfiny, enkefaliny, taky dopamin, serotonin či noradrenalin.

Tenhle koktejl v mozku způsobí v první fázi, že probíhající hrůza už není taková. A ještě zajímavější je, co se stane pak – až vypneme studenou vodu, vyjedeme na ten zatracený kopec nebo v práci zmáčkneme poslední ENTER. Vliv té vyvažovací blahodárné chemie totiž naštěstí neskončí v ten moment, má určitou setrvačnost a my se tak můžeme rochnit ve slasti a pohodě ještě minuty nebo klidně i hodiny poté.

Jak tohle využít?

Vyvažovací homeostatický mechanismus si můžeme osedlat a zcela vědomě ho používat. Aby se zapnul, je potřeba dopřát si napřed trochu toho utrpeníčka – vypnout internet a začít pracovat, sednout na kolo a vyfunět kopec nebo si na chvíli obléknout husí kůži.

Proti depresivním rozladám, úzkostem a divnému pocitu ze života to funguje mnohem lépe než zaručené rady typu „Nenervuj se a prostě buď happy.“

Má vlastní zkušenost s mnohokrát vyplivnutými plícemi a třístupňovou vodou po sauně mi potvrzuje, že homeostáza je spolehlivá parťačka. Obávám se nicméně, že nefunguje u úplně každého utrpení. Třeba určité obličeje, hlášky, zvuky nebo aktuálně zmínky o nových pupínkovatých chorobách postupujících světem ve mně hemostázu spíš poněkud paralyzují a můj život je příjemnější bez nich. Takže to vypadá, že podobně jako nepřátele je i utrpení potřeba pečlivě si vybírat.

Jestli Vám to celé dává smysl, jděte vědomě a bezpečně trpět, abyste měli krásný den, který Vám taky ze srdce přeju!

Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková

Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

Online TEST BAREV: Řešíte nějaké vnitřní konflikty? Vyberte si barvy, které se vám líbí a nelíbí, a test vám prozradí, s čím zrovna bojujete a třeba o tom ani nevíte 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *