Proč není dobré na Silvestra běhat?

Psychologický zpravodaj z prosince 2022

Ahoj psycho-kamarádi,

konec roku je občas doba ohlížecí za tím, co rok dal a vzal, a taky vyhlížecí, co se asi stane a co se bude dělat líp a radostněji v tom roce dalším.

V jakých končinách našeho bytí čenichal Psychologický zpravodaj v roce 2022?

Věnovali jsme se (zlo)zvykům:

… Co může být jednoduššího, než říct si „Prostě si už nebudu kousat nehty“? Nakupování: „Koupím jenom to, co mám na seznamu. Jaký to může být problém?

Tváří v tvář realitě ale jasně vidíme rozdíl mezi teorií a praxí. Proč se to tak často nedaří?

Protože ZVYKY. Vodí si nás, jako si koleje vedou vlak.

Zvyky se spouštějí a fungují automaticky, mimo naši vědomou kontrolu. Jsou to úžasné šetřiče námahy a energie – ze zvyku odpovídáme na pozdrav, vaříme si čaj, chodíme pravidelně běhat. (Pokus o předsilvestrovský vtip).

💥 Přání do roku 2023 – Ať máte koleje položené do míst, kam se chcete dostávat a kde to za něco stojí!

:::::::::::::::::::::::::::::::

Dalším tématem byl optimismus a pesimismus.

Pesimista říká: „Věci už nemůžou být horší.“
Optimista na to: „Ale jo, můžou.“

Optimismus se dá naučit. Je to postoj, že vždycky se dá najít něco dobr

 

ého, dál že věci můžu ovlivnit a že má smysl se snažit, ať už to dopadne jakkoli. Přiměřený pesimismus se ale hodí v těžkých situacích s potenciálně fatálním vývojem.

Ještě jeden vtip. Příklad s poloprázdnou či poloplnou sklenicí je notoricky známý. Ale tuhle verzi možná neznáte: Co si řekne slečnou právě opuštěný optimista ležící sám samotinký v posteli? – „Je to dobrý, moje postel je pořád ještě poloplná.“

💥 V roce 2023 Vám přeju optimistickou víru v to, že se vždycky dá něco udělat, aby byl (Váš) svět malinko lepší.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Probrali jsme důvody, proč něco nejde, když se nám ve skutečnosti nechce:

„Miláčku, mohli bychom jet zítra na výlet do X.“
„Na výlet? Do X.? To asi není dobrý nápad, má pršet a co když bude volat máma, že se staví, navíc jsem chtěl opravit motorku.“
„Předpověď se změnila, má být hezky. A máma tu byla včera, kromě toho se u ní můžeme stavit při cestě z X. Motorka může počkat. Takže to půjde, viď?“

A tak Miláček buď jede do X., nebo přidá pár dalších důvodů, ze kterých je jasné, že se mu prostě nechce a jen hledá, čím by to podepřel, a diskuse začne být frustrující a kdoví jak skončí. Pravým důvodem, proč Miláček nechtěl do X., byla jím dlouho plánovaná oprava motorky, na které už by chtěl konečně zas jezdit. Jenže tenhle (dobrý a zcela oprávněný) důvod si sám oslabil těmi, co uvedl předtím, a které mu partnerka rozebrala.

Jiná situace: Děti se chtějí namísto obligátní sprchy vykoupat ve vaně. Otec jim řekne: „Ne.“
„A proč ne?“
„Protože Oliver má krvavej bolák a bojler možná ani není dohřátej a bude mokrá celá koupelna a je to spousta vody zbytečně…“

A dětičky nastoupí s ukazováním boláku, že už je skoro zahojený, a že voda určitě teplá je a že mokro nenadělají a … a … Skončí to buď frustrovaným souhlasem a následným vyčítáním „Sem to říkal, že tady bude plno vody, příště už žádná vana“, nebo dalším vykrucováním možná i korunovaným nějakým tím výbuchem vzteku.

Jako v předchozí situaci se i tady ptáme po pravém důvodu – jímž je tentokrát starý „program“, který si zmíněný otec přinesl z vlastního dětství, kdy doma hodně šetřili a kouřící plná vana byla symbolem plýtvání.

💥 Přeju Vám, abyste se v roce 2023 dovedli postavit za své potřeby, za svá přání a za své touhy!

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Koukli jsme se taky na souboj rozumu a emocí.

… Nedodržování předsevzetí, panikaření, vášnivé hádky, spásání tun buráků a zmrzliny, … to všechno pácháme, přestože (někdy) vůbec nechceme. Vysvětlení? Jezdec a slon, rozum a emoce. Jako bychom v hlavě měli rozumného, ale slabého jezdce, který sedí za krkem obrovského, silného, emočního slona, a snaží se ho řídit, leč se svými kily nemá proti těm několika tunám šanci.

Jezdec je cílevědomý a umí si kvůli dobré budoucnosti leccos odepřít (Nebudu se přejídat, abych nebyl podstatný; Jdu pracovat, abych ze sebe měl dobrý pocit a získával zkušenosti; Vydržím mlčet, až mě zas bude strýc Bořivoj provokovat).

To slona zajímá pohoda tady a teď, je líný, umí strach a vztek a budoucnost je mu ukradená (Teď mám děsnou chuť na buráky, tak si je dám; Pracovat budu jindy, teď se mi nechce; Bořivoj mě štve, uáááááá, na něj!).

Přetahovanou jezdce a slona zřetelně vidíme u prokrastinace (jezdec: Měli bychom pracovat; slon: Až jindy) nebo sebeovládání (jezdec: Dneska už žádné buráky; slon nic neříká a za chvíli si pro ně jde).

💥 Pro rok 2023 Vám přeju vychovaného, spontánního a život si vychutnávajícího slona a tak akorát rozumného jezdce, který má svého slona rád.

::::::::::::::::::::::::::::::::::

Úsměv řeší skoro všechno, tak na závěr:

😃 Co se stane člověku, který na Silvestra ukradne kalendář? – Dostane 12 měsíců.

😃 Proč je blbost jít na Silvestra běhat? > Protože si tak vytřesete z drinku led.

😁 „Na začátku roku jsem si dala předsevzetí shodit 10 kilo. … Takže už mi zbývá dát dolů jenom 15.“

Ať máte každý den hodně malých radostí a důvodů k úsměvu! 😊​

Michaela Peterková
________________________
PhDr. Michaela Peterková
psyx.cz

Všechny Psychologické zpravodaje najdete na www.michaelapeterkova.cz

A v lednu startuje online kurz, který Vás naučí, jak se nelitovat a jak vzít věci do vlastních rukou:

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *