newsletter z 1/2024
Předminule jsem vám slíbila jednu 💡 geniální metodu na zvládání otravných myšlenek a pocitů. Dnes se na ni vrhneme.
Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,
zapomeňte na nefunkční zkratky a falešný soby v oblasti „Jak se zbavit otravných, zbytečných a opakovaných myšlenek nebo pocitů“. Představíme si způsob, který fakt pomáhá a který vám toho dá ještě mnohem víc.
Jak naše hlava funguje?
Pořád se tam něco děje. Neumíme v ní mít prázdno – jakkoli se to tak v jistých chvílích může jevit. Ale ani okno u zkoušky není prázdno v hlavě, naopak je tam pořádný rachot – zmatek, zoufalé hledání, šťavnaté výrazy, strach, co bude dál … V naší mysli se něco odehrává i tehdy, kdy aktivně na nic nemyslíme. Mysl se potuluje po různých koutech naší duše a přímý přenos z toho potulování neustále vysílá do našeho vědomí.
Představte si chvíle před usnutím. Nebo na osamělé procházce. V tichu doma. Pořád něco. Jsou lidi, kteří před tím utíkají – nezvládnou být sami a v tichu.
Někdy nám ten děj v hlavě nevadí. Ale co když nám mysl nahazuje otravné myšlenky? Křivdy, trapasy a neúspěchy z minula, strachy z budoucna. Když přehrává věci, které v nás zbytečně (to je důležité slovo) budí strach nebo vztek na sebe či na svět? Věci, na které myslet nechceme, ale ony se stejně připomínají a čím víc na ně myslet nechceme, tím spíš se předvádějí a vracejí se.
Nejčastěji jsou to věci se záporným emočním znaménkem (dík, evoluce), záležitosti z minulosti či budoucnosti a pak ještě neuzavřené záležitosti.
Jak se jimi nenechat ovládat? Jak se do nich nenechat vtahovat? Jak mít svou mysl pod kontrolou? Pes má vrtět ocasem a ne naopak.
Tady je ta úžasná metoda:
Představte si, že máte v hlavě divadlo. Sedněte si do publika a odtamtud sledujte, co se děje na jevišti vaším mysli. Udělejte to 👉 hned, je to chvilička: 💡 Zavřete oči a počkejte na první myšlenku, která se vynoří. Stoprocentně nějaká přijde. Sledujte, jak přichází, jak na jevišti odehrává svůj part a pak zase odchází. Nezasahujte do toho nijak, nenechte se tam ani vtáhnout, jen to sledujte.
Když to teď udělám já, tak: 10 vteřin čekání. 1. Myslím na to, že na nic nemyslím. 2. Venku křupe autu pod koly sníh. Škoda, že se má oteplit. 3. Musím dopsat newsletter. 4. Být pilotem vypadá super, ale z jeho pohledu je tam i druhá strana. 5. Dneska bylo v pohodě vstávání.
To je docela nuda, tak ještě jeden příklad, tentokrát od klienta: 1. Beztak mě zas nic pořádnýho nenapadne. 2. To byl trapas s tím telefonem, jak jsem ho zapomněl vypnout. 3. Proč Ivana nepíše? 4. Jet tak na malej ostrov pod palmy, do tepla… 5. Proč se mi neozývá ten projektant? 6. Lidi na mě dost kašlou.
Během sledování si ten proces pojmenovávejte – Aha, teď přichází tahle myšlenka … Je se mnou … A začíná slábnout … Je pryč. Nehodnoťte, jestli se vám ta myšlenka líbí, nebo ne, jestli je příjemná, nebo není. Jen sledujte.
Když sledujeme své myšlenky, vypozorujeme skutečnost, že každá myšlenka, která přišla, zas odejde. A zrovna tak i pocit, který je s ní spojený. Někdy má totiž člověk, který trpí, nevyřčenou představu, že to tak bude navždy. Nebude. 💡 Myšlenky a pocity jsou jen návštěvy. A tenhle závěr je strašně cenný a uklidňující. „Já“, moje osobnost, je víc než ty myšlenky a pocity. Ty odejdou, vždycky.
Tím, že se od nich oddělím (já v publiku, ony přede mnou), získám důležitý osobní odstup. Nejeví se pak už tak závažné, pravdivé a důležité (často ani ničím z toho nejsou). A hlavně zjistím, že ty myšlenky a pocity nejsou celou mou psychickou realitou.
Sledování myšlenek je výborná technika na usínání, když spánku (nebo i odpočinku, chvilkovému vypnutí během dne) právě nějaké myšlenky brání – nenechte se jimi strhnout, přilepte si zadek do křesla v publiku a pozorujte – myšlenka přichází, je, odchází … a co bude asi dál?
Skvěle to jde dětem – protože ony v pohodě přijmou, že mají v hlavě divadlo. Jestli kolem sebe nějaké děti máte, naučte je číhat na myšlenky a pocity, bude se jim to hodit.
Vlastně „číhat“ – to je druhý, malinko jiný způsob sledování myšlenek. Při sledování jen čekám, co se vynoří. Při číhání čekám zvědavě a chci se nechat překvapit, co mi mysl naservíruje: Co to asi bude teď? Jsem zvědavá, jaká myšlenka je na řadě. Aha, tahle. Teď odchází – a jaká přijde dál?
💡 „Nejste svoje myšlení“ – to je základní fakt. Myšlení je proces, v mnoha ohledech úžasný a obdivuhodný, ale nic víc. Naše já, ego, osobnost, jakkoli chcete, je nad ním. Když si vytvoříte vnitřního pozorovatele, nebudete naplno a nekontrolovaně podléhat všem náhodným myšlenkám, které se vám v hlavě vynoří. A to je mnohem větší vítězství, než se takhle napsané zdá. Přeju vám to zažít.
Sledování myšlenek je postup, který využívá i meditace. Online kurz o meditaci a relaxaci zrovna začal. Probrali jsme základy a tento týden jdeme na dýchání – proces, který se dá skvěle využít pro zklidnění, uvolnění, úlevu od zbytečností a přesměrování pozornosti. A když člověk umí dobře dýchat, pomůže mu to ještě k dobré tělesné rovnováze, činnosti střev a proti refluxu. Do kurzu 💙 ÚŽASNÉ RELAXACE A MEDITACE jde ještě naskočit, všechny 📺🔈 materiály jsou stále přístupné, podrobnosti najdete tady 👍
Sledujte, číhejte, hrajte si na to s dětmi – nejste svoje myšlení, hurá 😀
Ať Vám to hezky číhá,
💚 Michaela Peterková
___________________
PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
💙 ÚŽASNÉ RELAXACE A MEDITACE – online kurz pro zklidnění, sebepoznání a sebekontrolu s jasnými návody a spoustou nahrávek ke stažení