Co si většina lidí myslí ŠPATNĚ o stresu

👉 ​Myslíte si, že vám stres škodí?
👉 ​Myslíte si, že je možné se stresu vyhnout?
👉 ​A že stres je otravný bídák?

Tak to je skvělé, že zrovna čtete tenhle mail😉

Ahoj kamarádi a fanoušci kvalitní psychologie,

dnešní téma je jasné, je to náš průvodce náročnými situacemi, který nám zvýší tep a tlak, pošle krev ke svalům, omezí vnímání bolesti, zastaví trávení a zúží pozornost a to všechno a ještě mnohem víc proto, abychom tu potíž zvládli. Stresová reakce, zkráceně stres.

Podíváme se dnes na tři časté mylné názory na něj, které nás vedou na scestí:

😡 „Stres je špatný“

Stresovou reakci většinou neprožíváme jako příjemnou, takže máme sklon odepsat ji jako něco, co je e-e. Jenže stres je přirozená reakce na ohrožení a od přírody ji máme proto, abychom zvládli utéct před hladovým medvědem nebo uchránili své děti před … třeba zas hladovým medvědem. Je to jen otázka přiměřenosti stresu vůči dané situaci a zvládnutí mobilizace organismu.

Ne, stres není špatný.

😡 „Stresu se jde vyhnout“

Vypadá, že to jde, aspoň podle názvů mnoha příruček na úžasný život. Že je možné brát najednou v klidu něco, co mě doteď vždycky naštvalo nebo děsilo. Hmmmm…. Na situaci, kterou vyhodnotíme jako náročnou, reagujeme vždy stresem. Stres je zcela automatická odezva, která na naše představy nebo přání nebere žádný ohled. Takže se buď vyhnu celé situaci a s ní i stresu, nebo musím jít složitější cestou, že podumám a naučím se nebrat situaci tak úkorně. Ideálně že nároční lidé, nefungující spotřebiče a nahromaděné položky v diáři jsou spíš tréninkem a příležitostí ukázat, co ve mně je.

Ne, stresu se nejde vyhnout.

😡 „Stres mi škodí“

Když na mě někdo bafne a já před ním uteču, je bilance spokojenosti a zdraví organismu v pořádku. Když se nervuju kvůli kyselým obličejům nebo práci, je škodlivost závislá na tom, co si o ní myslím. Výzkum prokázal, že když člověk věří, že mu stres škodí, tak mu skutečně škodí … a naštěstí i naopak. Přístup popsaný na konci minulého odstavce velmi redukuje negativní vlivy opakované stresové reakce na organismus.

Ne, stres není jasný škodič.

💡 Čili – stres je přirozený, automatický-nevyhnutelný a můžeme se rozhodnout, jestli nám bude, nebo nebude škodit.

Co přesně dělá stresová reakce s tělem a s psychikou, jak funguje krátkodobě a jak dlouhodobě (což je podstatně záludnější) a jak žít v prostředí, které vždy stresující bylo a i nadále bude, to se můžete dozvědět v online přednášce, kterou pořídíte zde: STRES A JAK HO ZVLÁDAT

 

Přeju Vám krásný jarní den,

Michaela Peterková
_________________________

PhDr. Michaela Peterková
Psychologické weby, testy, programy
psyx.cz

STRES A JAK HO ZVLÁDAT – Užitečná hodinka o našem věrném společníku

:: Jak je možné, že dělání si starostí o budoucnost škodí mnohem víc než (úspěšný) útěk před medvědem?
:: Jak stres přispívá k tělesným onemocněním?
:: Co dělat se stresem vyvolaným myšlenkami?
:: Jak se pořádně uvolnit?

Stres je odezva na zátěžovou situaci, a protože se do takových situací dostáváme denně, je stres též naším věrným společníkem. Stresová reakce je automatická a výrazně mění činnost všech našich tělesných systémů i psychiky. Protože dlouhodobý nezvládaný stres vede k mnoha potížím od vysokého tlaku po deprese, je užitečné znát metody jeho zvládání. V přednášce probereme nejpodstatnější fakta o stresorech a stresové odezvě a způsoby, jak se se stresem vyrovnávat a jak mu předcházet.

Co se za cenu jednoho oběda dozvíte:

:: Proč zažíváme stres
:: Co stres dělá s naším tělem (velké věci)
:: Kdy nám stres neškodí (někdy opravdu ne)
:: … a kdy nám naopak škodí velmi
:: Proč se stresu nemůžeme zbavit
:: Jak se ho naučit zvládat

Přednášku budete mít k dispozici hned po přihlášení. Už za chvíli se můžete dívat: Jít na STRES A JAK HO ZVLÁDAT

Psychologický zpravodaj z dubna 2023

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *